"Все пак не виждам много голяма вероятност в реализирането на този мандат, тъй като ако имаше възможност, "Продължаваме промяната" щяха да я използват. Така че вървим към нови избори", коментира политологът Флора Стратиева "България сутрин".
"Демократична България" си дават сметка, че след нови избори, дори да потвърдят своя резултат, формиране на коалиция, в която те да се върнат на власт, е доста трудна. Конфигурациите на този парламент дават някаква възможност да се състави ново правителство, което пак да бъде с четирите партии, като се преодолеят конфликтите между лидерите на "Продължаваме промяната и "Има такъв народ". Третият мандат дава частична възможност за това, ако коалицията се формира около някоя от по-малките партии, която да направи мост между тях", каза политологът Кристиян Стефанов.
Според него има риск от спирала от избори и няма сигурност дали новият парламент ще даде възможност за ново мнозинство, а се очертава още по-фрагментиран парламент. Стратиева обърна внимание пред Bulgaria ON AIR, че Румен Радев няма интерес да съставя служебно правителство и да носи отговорността. Тя добави, че ако президентът иска да назначи служебен кабинет, е най-вероятно да даде третия мандат на БСП, тъй като останалите партии заявяват, че с мандат на социалистите не биха реализирали правителство.
"Централният въпрос беше липсата на коалиционна култура, защото въпреки че Слави Трифонов представи, че нещата са принципни, то истината е, че са се скарали вътре в коалицията. Това е първата четворна коалиция в историята на българската демокрация. Тя сама по себе си представлява предизвикателство", посочи Стефанов.
"До преди няколко седмици всички преки обвинения на обществото падаха върху "Продължаваме промяната". През последните седмици, може би след свалянето на председателя на парламента Никола Минчев, започнаха да се променят нагласите в обществото и те излязоха като жертви", отбеляза Стратиева.
По думите на Стефанов партиите на Мая Манолова и Стефан Янев са най-сериозните кандидати за влизане в парламента и те ще използват дневния ред, свързан с икономическите трудности. Той смята, че "Продължаваме промяната" ще имат по-нисък резултат на следващите избори.
Двамата политолози се обединиха около тезата, че третият мандат няма да се реализира и по-реалистичният сценарий са предсрочни избори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фабричната активност в САЩ се свива за девети пореден месец през ноември
България търси 3,2 млрд. евро от ЕК за модернизиране на армията
За ЕС победата на Русия ще коства много повече, отколкото подкрепата за Украйна
Има ли компания, която може да измести Nvidia?
Устойчиви в мрежата: защо телекомите са ключов играч за устойчивото развитие на България
Кога държавните ценни книжа ще изземат „спящия“ капитал за финансиране на проекти у нас
Протест в София срещу властта: "Тишината ще ни излезе скъпо" (ВИДЕО)
Банките едва ли ще увеличат лихвите в следващите 2-3 години
Желязков и Мелони договориха голяма междуправителствена среща през 2026 г.
Черен понеделник на пътя: Момиче загина, а трима са в болница след катастрофа край Русе
Радев стартира "Българската Коледа": Защо деца чакат дарения при 10 млрд. бюджет за здраве?
Централна прогноза
Ники Кънчев с призив за Любо Пенев
Черно море с важно съобщение за мача с ЦСКА
Скандално: Турчин замени футбола с тероризъм
Тайната на Ливърпул свързана с Вирц и Слот е разкрита
Страхотна новина за Барса
Гуардиола изригна: Манталитет не се печели с една победа
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Вълшебни карти разкриват какво да очакват зодиите през 2026
Какво означава, ако сънувате, че намирате монети?
Biocell: Красива отвътре и отвън
Дневен хороскоп за 2 декември, вторник
Приказка в Брюксел – Магията на коледните базари
Черно море пусна в продажба билетите за мача с ЦСКА
Зеленски след срещата с Макрон: Украйна се нуждае от устойчив мир
Христо Димитров: Общинският съвет няма друг шанс освен диалог
Новият световен кикбокс шампион Вито Косар излиза на SENSHI 29
Тежка катастрофа със загинал
Министерството на труда: Средната заплата е скочила с 12 процента за година
Изгубен шедьовър на Рубенс, открит след 4 века, е продаден на търг за 2,3 млн. евро
Астероидът Бену: Възможно ли е животът да е дошъл на Земята от Космоса
Какво ни разкриват седем десетилетия търсене на извънземен живот
На Луната: Космонавт посочи къде хората трябва да строят своите селища
Учени откриха необичаен начин да бъде спасен Гълфстрийм
Марс изненадва с този факт: Колко време планетата е била годна за живот