Още не е ясно дали БСП ще успее да състави нов кабинет. Преговорите продължават, а днес е срещата им с ИТН.
"Трябваше да се състави правителство с втория мандат между партиите, които свалиха действащото правителство".
Това каза пред БНР Иво Атанасов, независим депутат, част от гражданското движение на Радостин Василев, бивш секретар на парламентарната група на ИТН.
И допълни, че условието за правителство с третия мандат – по време на преговорите да бъде прието антикорупционното законодателство и Бойко Рашков да бъде избран за председател на КПКОНПИ, няма как да се реализира за такъв кратък период от време:
"Песимист съм по отношение на третия мандат и избор на правителство. Ключът към това правителство и препъникамък ще бъде ИТН. Въпросът е дали ДБ, ПП и БСП ще се доверят отново на такъв партньор като ИТН, който се доказа като непостоянен, непредвидим и зависим".
В предаването "Преди всички" Атанасов допълни, че вижда промяна в поведението на ИТН, но определи това като двуличие.
"Проблемът при ИТН е, че решенията се вземат еднолично, има устав, който никога не е спазван".
Той сподели, че независимите депутатите все още нямат покана за разговор за съставяне на правителство с третия мандат, който е в БСП.
"Колегите са прави да чувстват притеснение за националната сигурност на страната и този меморандум с Gemcorp е хубаво да бъде прекратен. Това може да се случи и сега, и при следващо правителство с министерски подпис. Много внимателно трябва да се действа при прекратяване на договори", каза още независимият депутат.
Меморандумът беше подписан на 23 март. Тогава от Министерството на енергетиката информираха, че, в присъствието на премиера Кирил Петков, министър Александър Николов е подписал меморандум за сътрудничество с Gemcorp Capital Management Ltd. и IP3 Corporation. Документът регламентира сътрудничеството между страните относно планирането и изпълнението на проекти за производство на чиста енергия, алтернативни и стратегически доставки на газ, сигурност на енергоснабдяването, чиста енергия, развитие на ядрената енергетика. Разследване на авторитетното британско издание "Файненшъл таймс" разкри връзка между Gemcorp и високопоставени официални лица и олигарси от Русия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо бедните общества даряват по-щедро и по-често от богатите?
Павел Цанев: AI се монетизира в печалбите на технологичните гиганти в САЩ
Калфин: Съкращаването на бюджетни разходи трябва да е справедливо
Нова фирма за арабски парфюми влиза на пазара с най-евтини цени
Dundee Precious Metals откри голямо находище на злато и мед край мината „Челопеч“
България е на второ място в ЕС по ръст в търговията на дребно през април
Руската "Лада" фалира в Германия и превърна резервните части в лукс
Радев и Мицотакис проведоха ключов разговор за преноса на газ и енергийната свързаност
Двама млади българи са открити убити в жилище в Турция
Бургазлиев поиска прошка в съда, пострадалият Марти пита къде е мама
Как се стигна до ареста на бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев
Остава ли Берое без лиценз? БФС взе решение!
"Лале" от Интер ще възражда грохналия Реал Мадрид
Ботев Пловдив притиска БФС за спешна среща заради тв-правата
Само турци искат Леао
ЦСКА 1948 иска 2 500 000 евро от ЦСКА за Собреро!
Голям удар! Левски прилапва и национал от Италия!
Поверия за ангелската дата 6/6
10 неща, които са абсолютен must-have за това лято
Когато детето вече не споделя: психолог Маргарита Белоконска за пътя обратно към близостта
Защо се опитваме да се харесаме на хора, които не харесват нас?
Орехов щрудел по австрийска рецепта
Нумерологична прогноза за 4 юни
Вход свободен и много атракции за Деня на бащата във Военноморския музей
Варна отбелязва 105 години като курортен град с безплатни събития и игра с атрактивни награди
Административният съд във Варна решава дали да сезира КС за лимитите на болниците
Тежко болно дете живее в отчайваща мизерия във Варна
Варна събира предприемачи и технологични лидери на стартъп състезание
След съвместната мисия SMILE: ЕКА и Китай поемат по отделни пътища в Kосмоса
Археологически открития в Египет разкриват древни съкровища
Кратко, но мощно изригване на Слънцето: Какво да очакваме
НАСА прекрати мисията на марсианския си сателит MAVEN след месеци мълчание
НАСА потвърди: Огнена топка от метеор е преминала над Нова Англия
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация