Стойчо Стойчев: Изборите ще са битка на Радев с ГЕРБ, а не между ГЕРБ и ПП -СНИМКИ - ВИДЕО
"Голямата битка на бъдещите предсрочни избори, които евентуално ще се проведат през есента, ще бъде между ГЕРБ и Румен Радев, а не между ГЕРБ и "Продължаваме промяната", защото партията на Петков и Василев не може да измести президента като фактор." Това заяви пред БГНЕС политологът доц. д-р Стойчо Стойчев.
С него разговаряме за възможността да се състави правителство с третия мандат и перспективата за нови избори.
Според доц. Стойчев, Радев е връчил мандата на БСП, за да се спечели време и изборите да са през октомври.
"При кацането си в Черна гора Радев заяви, че за него е по-добре изборите да се проведат през октомври, отколкото през септември. В останалите дни до август парламентът трябва да приеме важни закони. Тълкувам това като индикация за нови избори. Най-вероятно в началото на октомври ще бъдат проведени изборите и стратегията на Радев – БСП да получи третия мандат, е с идеята тя през тези две седмици, до края на юли, да държи мандата, за да може НС да бъде разпуснато в края на юли", заяви политологът.
Той смята, че самият старт на преговорите, които започнаха като двустранни, вместо и четирите партии да бъдат поканени да преговарят заедно, е свидетелство за минималния шанс да бъде излъчено правителство.
"Трябва много по-голямо мнозинство от 121 депутата, за да се прокарват реформистки решения. Трябва цялото мнозинство от ИТН плюс гласовете на депутатите, напуснали политическата група. Всички тези фактори ме карат да съм скептично настроен относно ново правителство в рамките на това НС", коментира анализаторът.
Той припомни, че Радев три пъти е връчвал проучвателен мандат на БСП и при всичките случаи е целял едно – провеждането на предсрочни избори.
"Причините за това не са ясни, но е по-добре да имаме избори, отколкото едно неясно мнозинство, което се крепи на два гласа", категоричен е доц. Стойчев.
Той не изключи ПП да поднесат изненада при едни евентуални предсрочни избори, но тя няма да бъде като тази от ноември 2021 г., т.е. не очаква партията да получи такава подкрепа.
"Една от важните причини за това е общият им електорат с "Демократична България". За това откъм резултати много зависи как ще се явят двете партии на избори - заедно или по отделно, за да се види как ще бъдат разпределени техните 350 000 гласа електорат", каза политологът.
Според него е възможна ерозия на БСП, тъй като традиционно гласуващите хора за партията припознават Румен Радев като легитимен лидер на тяхната общност.
"Важно е коя партия Радев ще посочи като идентична с неговите предпочитания, защото всъщност той е лидерът на влияние. В България винаги сме имали два центъра на влияние, така че голямата битка ще бъде между ГЕРБ и Радев, а не между ГЕРБ и "Продължаваме промяната", тъй като ПП не можа да измести президента като фактор", отбеляза доцент Стойчев.
Електоралният капацитет на проруските партии е около 270 000 гласа, който надали ще бъде надхвърлен. "Той е достатъчно уплътнен от "Възраждане" и "Български възход", така че не смятам, че ще има следващи такива партии в парламента след изборите, няма и перспективи за съставяне на проруско правителство след това", категоричен е доц. Стойчев.
Относно евентуалните резултати на партията на Стефан Янев "Български възход", политологът смята, че той ще получи електорална подкрепа, обявена и от социологическите агенции – около 6 %.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Софтуерът на повечето самолети Airbus A320 вече е модифициран
Въоръжаването по света дава нов тласък на приходите за европейските оръжейни компании
Бизнес другарите на Сам Алтман се опариха
Русия разширява списъка на забранени стоки за износ към неприятелски държави
Fibank предлага „Коледен кредит“ с празнични условия
Инфлацията в еврозоната ще бъде във фокуса на инвеститорите тази седмица
УНСС избра "Студент на годината": Валери Коничева блести с международни успехи
LATIDA представи "Няма да порасна" - пътешествие във времето на "Бон-Бон"
Футболната общност към Любо Пенев и Боби Михайлов: Ще спечелите тази битка
"Магазин за хората" отворя щандове с храни на по-ниски цени в Пловдивско
Почина един от най-елегантните тенисисти на всички времена
Планина падна от плещите му: Исак обясни чувството
Христо Стоичков: Боби, Любо, Петьо, вие сте бойци!
От Ред Бул вбесиха Мерцедес с твърдения за Кими Антонели
Шок за Барса и Испания: Носителката на Златната топка счупи крак
Всички са до него: И БФС подкрепи Любо Пенев
Хашимото. Как излязох от омагьосания кръг?
Вълшебни карти разкриват какво да очакват зодиите през 2026
Месечен хороскоп за декември 2025
3 нестандартни рецепти за Никулден
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
С какво родените през декември са толкова забележителни?
Тотална доминация на Караманолис и във втория ден от Гимкхана Варна
Какво ще бъде времето във вторник?
Европрокуратурата с обвинение срещу Иван Портних и Стоян Пасев
Във и около Варна остават без вода днес
Месечен хороскоп за декември 2025
Спипаха трима с наркотици зад волана, единият откраднал кола
Марс изненадва с този факт: Колко време планетата е била годна за живот
Автомобилни застраховки от бъдещето – какво ни очаква на пътя след 2040 г.
Астрономически събития през декември 2025 г.: Геминиди, суперлуние и кометата 3I/ATLAS
3I/ATLAS намалява яркостта си, въпреки факта, че е близо до Земята
Първият полет на Space Rider е отложен за 2028 година