Според мен аргументите на президента да връчи мандата на БСП са заради шансовете да бъде сформирано ефективно и работещо правителство. Това коментира пред БНТ проф. Александър Маринов - председател на Стратегическия съвет към президента и съветник на служебния премиер Гълъб Донев.
По думите му БСП не заявяват предварителни условия, и не казват нищо, което би създало ограничения във формата на евентуално правителство. Според проф Маринов. през последната година левицата е демонстрирала диалогичност и готовност за компромиси в почти всички аспекти на политическия спектър.
"Първо бяха в правителство със своя идеологически опонент и с двете нови партии, борци срещу статуквото, а след това постигнаха оста добро разбирателство и с традиционните партии при началото на работата на парламента.
За да има устойчиво и ефективно правителство са необходими предпоставки и те далеч надхвърлят намирането на брой гласове, за да мине изборът му - въпросът е какви приоритети има и кой ще го подкрепя, посочи още проф. Маринов.
Той не е съгласен с мненията от изминалата седмица, че големите шансове за правителство са били при връчване на мандата на ДБ.
"Какво имам предвид - двете големи сили в парламента казаха че биха ги подкрепили при определени условия, но нека припомня, че ГЕРБ изрично формулираха позиция "непоискана подкрепа не се дава", т.е. трябва да има някакво споразумение. От друга страна ПП казват, че биха ги подкрепили, ако не участват ГЕРБ", каза Маринов.
Заяви, че скандалът с Nexo няма отношение към избора на президента. Според Маринов позицията на "Демократична България" за техническо правителство е странна и такъв кабинет нито ще събере подкрепа, нито ще се справи.
"Важна е същността - важно е това правителство да стъпи на някакво ясно политическо споразумение, което е свързано с отговорност", добави той.

Китай позволи ключов лихвен процент да спадне до рекордно ниско ниво
Мариана Хил: Изкуственият интелект няма да замени преводачите
Средният месечен размер на пенсията за април е 550 евро
От началото на годината Китай е изнесъл над 893 хил. електромобила
Япония отстъпва на трето място сред най-големите кредитори в света
Борсовият дебют на SpaceX привлича огромен интерес, но малко звездни IPO-та надминават пазара
Трагедията в Благоевград: Децата си поръчали LSD онлайн, обвиняемият не помни случилото се
След гонка и катастрофа в Бургас: Задържаха сириеца, превозвал мигранти в багажник
Мъж с нож вилня търговски комплекс София, нападна служители и полицай
Виктор Костов: Административни спънки и липса на информираност пречат на сектор "Култура"
ЦСКА след мача с "Лудогорец": Искаме доживотно наказание за съдиите!
Става страшно: От ЦСКА изреваха мощно за касапницата в Разград
Изненада: Лидер на Ливърпул е пред трансфер в Ювентус
Лидерът на Лудогорец стана "Футболист на Футболистите" в България
Важна новина за ЦСКА и Австрия
Левски размаза ЦСКА: „Сините“ отвяха "армейците" с 8 милиона
Тайсън Фюри и Златан Ибрахимович готвят сензационна покупка на клуб от Англия
Цветове и графити: Louis Vuitton представи круизната си колекция за 2027 (+Снимки)
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
За тримесечие: 160 жилищни сгради във Варна и областта взели "Акт 16"
Варненци ще протестират за край на колите в Морската градина
Нешка Робева - една легенда на 80
Демерджиев: Имаме проблеми в много от структурите
Ето къде няма вода във Варна днес
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден