Бъдещето на този кабинет и коалиция не е ясно. То ще бъде повлияно от резултата на местния вот. Това заяви пред БНР управителят на социологическа агенция "Маркет Линкс" Добромир Живков.
"Конкуренцията ще присъства като взаимоотношения между двете водещи политически сили на местния вот. Този модел, който наблюдаваме на национално ниво, по скоро ще се търси да бъде мултиплициран и по места. Това няма как да се случи навсякъде. В София се съмнявам, че ще се случи, в по-големите градове като Пловдив също имам съмнение, че ще се случи, във Варна - също", коментира той.
"Няма как да нямаме сблъсъци в големите градове. Това е възможно да доведе до сътресения в управлението на национално ниво. Ако се препотвърди картината с много доминиращи резултати за ГЕРБ в цялата страна, това може би наистина ще даде усещането у най-голямата политическа сила, че може да поиска отново проверка на това какви са обществените настроения, разбира се, на избори. Това е съвсем нормално и няма нищо плашещо", посочи Живков.
Според него обаче този дългогодишен модел на установяване на ГЕРБ по места вече не може да бъде удържан в същия мащаб, в който той присъства понастоящем.
"Ще имаме в няколко по-големи областни центрове и в столицата вероятно съвсем нови кметове, излъчени от други политически сили, не от ГЕРБ. Това може от една страна да заздрави, а от друга страна може и да наруши баланса в управляващата коалиция", коментира той.
Според социолога ДПС не изчакват резултатите от местния вот.
"Те ще следят взаимоотношенията между двете основни политически сили, за да разберат дали могат да реализират допълнителен властови ресурс. Вероятно в сценарий с нови избори и добър резултат за ГЕРБ и не лош резултат за ДПС, за тях това би могло да бъде следващ ход напред, поставяйки се като един стабилен евроатлантически партньор, успоредно до ГЕРБ и принизявайки позицията в политическия ни живот на ПП и ДБ. Не изключвам и такъв план, наблюдавайки внимателно тази коренна промяна в поведението на ДПС през последните няколко месеца", смята Живков.
Изключение би било да станем свидетели на успешна партия, създадена от бивш президент, изказа мнение Добромир Живков. Той е скептичен към развитието на такъв сценарий, свързан с президента Радев.
"Когато президентът управляваше през служебните си кабинети, забелязахме, че одобрението спрямо президента започва да намалява. Именно в този период, откакто той е на политическата сцена, неодобрението към президента, макар и с много малко, превишаваше неговото одобрение. Стара е максимата, че когато влезеш в изпълнителната власт, тогава започваш да трупаш негативи. Влезе ли президентът в тежката политическа игра със собствена партия, нещата постепенно ще започват да се променят", каза Живков.
Няма съществени изменения в електоралните нагласи, посочи Живков относно ново социологическо проучване за нагласите на българите, което ще бъде представено до дни.

Анализатор: Българските ДЦК за граждани трябва да бъдат краткосрочни
SOFIX се понижава при общ оборот от над 1,74 млн. евро
Икономическите страхове оцветиха в червено европейските борсови индекси
Загубата на „Пейсера България“ расте през 2025 г.
Брюксел: До 1,3 млн. работни места са изложени на риск в ЕС заради войната с Иран
Кабинетът предлага на депутатите да одобрят проекта за придобиване на 3D радари
Сабрутев: Няма данни за дефицит над 3,5% в публичните финанси
Клисурски към кабинета "Радев": Вместо прогнози за дефицит, разработете мерки за намаляване на разходите
Централна емисия
Централна емисия
Дефицитът расте, дългът също: Накъде върви бюджетът?
Габи Петрова покри норматива за европейското с второ място в Гърция
Гонеше титла на Ролан Гарос, но се задави с "геврек": Арина обясни срива
Остава ли Косич и кой взима Локо? Горещи новини от Пловдив!
Започна се! Левски уреди първи нов за 1,5 млн. евро, иска още една звезда от същия отбор
Нов сензационен трансфер! ЦСКА взима звезда на ЦСКА 1948
Кюстендилеца поема контрола над ключов казус за новата „Армия“
Едни дънки – 5 хитри комбинации за всеки повод
Десерт в чаша с кисело мляко и хрупкава поръска
Започнаха снимките на новия български сериал „Летище“
ЦКБ и VISA превръщат всяко плащане в шанс за лятно пътуване
Възходът на отворените кухни – как да изберете своята
Лунна диета за юни 2026
УЕФА с огромно признание към Лудогорец
Демерджиев: Невзоров не е единственият заподозрян по аферата „Баба Алино“
Отхвърлиха икането за отнемане на имунитета на Никола Минчев
Протест срещу Благомир Коцев във Варна
Утвърдиха студентските такси за академичната 2026/2027 година
Гьоко Хаджиевски остава в Спартак, очакват и двама португалци
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
Живи организми са открити в 5300-годишната мумия на Йоци
Muon Space представи сателитна платформа от клас Starship за орбитални центрове за данни
НАСА търси обяснение на мистериозен сигнал от Слънцето, продължил 19 дни
На Церера са открити следи от древен солен резервоар: Възможен ли е животът там?
Научна фантастика в действие: Хакери крадат пръстови отпечатъци от селфита в нета?