Има готов закон за създаване на единна разузнавателна служба, която ще обедини ДАР и Военното разузнаване, разкри съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов. Тази изключително важна функция на държавата е добре да се осъществява от един орган, мотивира се той. "Малка България има две разузнавателни служби, които често са в нездрава конкуренция и се занимават с това да се разузнават взаимно.
Трябва да използваме за образец Германия. Тяхната разузнавателна служба БНД (Bundesnachrichtendienst) е единен разузнавателен орган, вътре са и цивилното, и военното разузнаване, подчинена е на канцлера и изпълнява задачи, формулирани от канцлерството", обясни Атанасов пред "24 часа" за готвения модел на разузнаването у нас.
Попитан може ли да посочи слабостите в работата на ДАНС и ДАР Атанасов припомни изслушване на шефовете на служби в парламента през май: "Председателят на ДАНС тогава зае атакуваща политическа позиция по отношение на определени политици. Което е недопустимо, защото службите са деполитизирани и трябва да бъдат безпристрастни. Тяхната работа е да събират информация и да съобщават факти, а не да заемат страна в политическите борби. Службите за сигурност трябва да са политически безпристрастни и не трябва да се допуска да бъдат използвани като инструмент за политическа дестабилизация". Той припомни, че така е било свалено правителството на Филип Димитров.
"И сега, преди да падне правителството на Кирил Петков, също се забелязаха признаци на участие на службите в дискредитирането на правителството и дестабилизирането на политическата обстановка.
По думите на Атанасов, годишният доклад на ДАНС, отхвърлен в петък в парламента, показва "много сериозни дефицити в чисто оперативната дейност на тази служба".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Владимир Грозданов: Иновации с графен свързват спортната наука и „умните облекла“
Как реагираха пазарите на войната в Иран?
Кадър на деня за 5 март
Русия може и да спре доставките на газ за Европа, търсейки други пазари
„Телелинк БСГ“ с 42% ръст на консолидираната печалба до 16,5 млн. лв. за 2025 г.
Антарктида изчезва пред очите ни: Масивен лед се топи
Късна емисия
Фрапиращ сигнал от София: Деца системно осакатяват улични животни
За ракетите в Близкия изток от първо лице - стотици българи се прибраха у дома
Спукаха от бъзици Вили Вуцов заради издънката на сина му
Сорая Вучелич
Хулио Веласкес няма спечелено дерби с Левски, отново се оправдава
3 от 3: Хьогмо каза как успя да бие за трети път Левски
Той посече Левски и обяви, че Лудогорец ще е шампион
Късен удар в Разград! Лудогорец пречупи Левски, Вуцов сгреши фатално
Таро карта за 6 март, петък
Кога се пада Лазарска задушница през 2026
3 пролетни панталона, които издължават силуета
Критични дни през март за всички зодии
Gucci със зашеметяваща колекция за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Хопъри“
Два полета на „България Еър“ върнаха в София български туристи от Оман и Дубай
14 партии и 10 коалиции са допуснати до изборите на 19 април
Лудогорец спечели за трети път срещу Левски през 2026 г. и запази интригата за титлата
В "Аспарухово" се проведе акция по кръводаряване
Тръмп: Зеленски е пречка за мира. Мисля, че Путин е готов на сделка
Кметът на Варна призова в Брюксел за реални действия в Черноморския регион
НАСА стартира мисия за изследване на външната атмосфера на Земята
Artemis-2 се готви за изстрелване: Проблемът с подаването на хелий в SLS е отстранен
Орбитата на Земята е заплашена от катастрофа, предупреждават учени
Опашатият парадокс: Защо Меркурий се преструва на комета
Откриха 900-километрово поле от стъкло, образувано след удар с обект от Космоса
Неуязвими микроби от Космоса са донесли живота на Земята?