"Министърът на здравеопазването трябва да е балансьор. Единствената функция, която той трябва да изпълнява, е да балансира всички интереси в системата, което е много сложно. От друга страна трябва изключително добре да говори чрез медиите, така че ясно да изразява позициите и да ги защитава. Медиен човек с достатъчно богат опит в управлението, както и добре възприет и като експерт".
Това заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков. Според него това е най-тежкото министерство. Той смята, че за поста след ротацията отново няма да бъде поставено политическо лице, защото това би създало рискове и за политическата сила, която го издига, и съответно тя ще трябва да носи отговорност.
"Проактивната форма на ходовете там или нещо хубаво, което се прави, много рядко може да вземе превес и да излезе на преден план. В миналото и вследствие и на демографското развитие на страната и на всички останали недовършени реформи от самото начало на здравната реформа води със себе си основно проблеми, т.е. министърът на здравеопазването се превръща просто в един пожарникар, който реактивно, а не проактивно ходи и поправя разни казуси и проблеми. Този процес се вижда от години и се засилва, съответно и интересите в сферата се засилват", коментира Аркади Шарков.
Като друг пример той посочи бюджетът за здраве: "През 2001 г. бюджетът на НЗОК е приблизително 500 млн., в момента е приблизително 8,1 млрд. лв.".
За болница "Пирогов" и смяната на директори здравният икономист изказа мнение:
"Пирогов" е символ на сила, естествено и символ на политическа сила. При настоящото управление смяната на директори и всеки министър, който тръгне да сменя директор, носи голям риск с това, тъй като директорите са и като политически елементи в тази система, макар и назначени за изпълнение на определен вид дейност".
Според него в случая ходът не е бил съпътстван с достатъчно ясна аргументация, както и не е бил съгласуван с политическите сили. По думите му това трябва да е "обица" за следващия, който ще влезе в кабинета на министър Хинков.

Единствената грузинска рафинерия спира да купува руски петрол
Как проблемите на автоиндустрията в Европа доведоха до закриване на центъра на Bosch у нас
Изкуственият интелект, на който разчитате, може да спре да работи за вас
След атаката по Киев ЕС ще обсъди санкции за руския военно-промишлен комплекс
България е начело в ЕС по тримесечен ръст на цените на жилищата
ВЕИ помогнаха на ЕС да спести 51 млрд. евро от внос на енергоресурси през 2025 г.
Йотова: България има ключова роля за колективната отбрана в НАТО
Край на ремонта: Пуснаха последния 10-километров участък на АМ "Тракия"
Мъж от Видин задържан за убийство на възрастната си баба
МВР заговори за 181 частни полета на Пеевски за близо 1,8 млн. евро, лидерът на ДПС отрича обвиненията
77-годишна жена загина, блъсната на пешеходна пътека в Кнежа
Двукратният европейски шампион с Испания спря с футбола
Шампионът Левски атакува Европа, уреди и португалско ренде! + ВИДЕО
Джокович към критиците на Серина: Успокойте се и се наслаждавайте!
Ясно е кога Байерн играе с Дортмунд през новия сезон
Шампионска ли е физиономията на ЦСКА?
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Bulgaria ON AIR: Държавата печели по 182 евро при всяка майка, върнала се по-рано на работа
3 рецепти за протеинова вечеря под 400 калории
„Операция История“ разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Сансевиера – съвети за отглеждане и буен растеж
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
20 години по-късно: Duran Duran изнесоха мегаконцерт в София
Трети ден полицията във Варна издирва 11-годишната Наталия
Силно земетресение разлюля Гърция
Джип на Гранична полиция се обърна на АМ "Струма"
Съдят мъж, убил баба си по особено мъчителен начин
Ръст на туристите и недостиг на работници бележат летния сезон досега
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам