Галина Тонева е избрана за конституционен съдия на общото събрание на съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Изборът беше между три кандидатури на съдии от ВКС. Събитието се проведе в зала "Тържествена" на Съдебната палата.
Съдия Галина Тонева-Дачева завършва "Право" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1984 г. От 1985 г. до 1986 г. е стажант-съдия в Софийския градски съд, а в периода 1986 - 1990 г. е юрисконсулт в СП "Териториално снабдяване" - София. От 1990 г. до 1992 г. е заместник районен прокурор в Пета РП - София, а от 1992 г. до 1995 г. е районен съдия в Пети районен съд - София. От 1995 г. до 1998 г. е съдия в Софийския градски съд.
В периода 1998 - 2007 г. е съдия в Софийския апелативен съд, от 2007 г. до 2008 г. е и. д. заместник-председател на съда, а в периода 2008 - 2009 г. е заместник-председател на Софийския апелативен съд. От 2009 г. до 2013 г. е заместник на главния прокурор при ВКП, през 2013 г. е прокурор във ВКП, ръководител сектор "Координация на институционалното сътрудничество и обучение", след което до 2015 г. е прокурор в отдел "Аналитичен".
В периода 2013 - 2015 г. е командирован постоянен преподавател в Националния институт на правосъдието. От 2015 г. е съдия във Върховния касационен съд, като от 6 декември 2018 г. е председател на Второ наказателно отделение на Върховния касационен съд. Член е на Програмния съвет на Националния институт на правосъдието в периода 2012 - 2013 г. и от 2019 г. до настоящия момент, като е и лектор в НИП. Член е и на Аналитичното звено на ВКС.

Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Печалбата на Sinopec се свива рязко през 2025 г. заради пренаситения пазар на химикали
Големите репресии, или как Русия затяга контрола над интернет
ЦСКА взе трите точки срещу "Добруджа"
In Memoriam: Да си спомним за рода Катрафилови
Пияни и дрогирани зад волана - полицията удари опасните шофьори
Тепчая шокира Ракетата, направи и 147 по пътя към триумфа
Масов бой! Фенове на Дортмунд и Хамбургер се сбиха
Райо измъчи Барса, но каталунците взеха своето
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Слаб ЦСКА тресна Добруджа
ЦСКА – Добруджа 2:0
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Детектор на лъжата в МВР: Редно е висшите държавни служители периодично да минават на проверка
ПП-ДБ откри предизборната си кампания
НАП погна брокерите на недвижими имоти
Румен Радев: Нашата програма е насочена към духовното и материално развитие на страната ни
22-годишна е с опасност за живота след тежката катастрофа в Стара Загора
Невинен мъж излежа 19 години за чуждо престъпление
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната