Зеленият сертификат не нарушава трудовите права на хората, заяви служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев пред БНТ.
Той изтъкна, че в настоящата обстановка е допустимо да се въвеждат ограничения, за да се запазят здравето и животът на населението и това е потвърдено с решения на Европейския съд за правата на човека и на българския Върховен административен съд.
"Единственият начин да ограничим разпространението на вируса е с въведените мерки", каза Гълъб Донев.
Той напомни, че работодателите нямат право да принуждават работниците си да се ваксинират. Ако служител, заемащ позиция, за която се изисква зелен сертификат, не желае да се ваксинира, може да се тества.
Всички работодатели, чиито сфери на дейност попадат в изискванията за зелен сертификат, имат право да получат безплатни антигенни тестове от РЗИ след заявка.
Цената на пробовземането от 10 лева на тест обаче може да се спести единствено, ако работодателят осигури свое медицинско лице. В такъв случай резултатите от тестовете ще важат само за нуждите на предприятието, защото няма да са вписани в системата от оторизирана лаборатория.
По думите на служебния вицепремиер за момента въведените мерки не се отразяват на безработицата у нас и тя остава на ниско ниво.
По повод искането на синдикатите за вдигане на доходите Гълъб Донев изтъкна, че според него има възможности за увеличение на минималната работна заплата. Дали това ще се случи и какво ще е увеличението трябва да се реши след преговори със социалните партньори.
Дали ще се запази добавката от 120 лева за пенсионерите и догодина е решение, което трябва да вземе следващото Народно събрание, добави Донев. При всички случаи обаче размерът на пенсиите ще се увеличи в края на декември заради новата формула, заложена в актуализацията на бюджета за тази година.

Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той