Франция призовава всички държави от Европейския съюз да започнат да тестват пътниците, пристигащи от Китай, за COVID на фона на епидемията, обхванала азиатската страна.
До момента единствените държави от ЕС, които изискват тестване, са Франция, Италия и Испания, както и Обединеното кралство извън блока, тъй като служителите на ЕС не успяха да договорят обща позиция на среща в Брюксел преди Коледа.
Тази седмица ще се проведат още преговори в ЕС.
От неделя Франция изисква от пътуващите от Китай да представят отрицателен резултат от тест за COVID-19, направен по-малко от 48 часа преди заминаването и ще тества пристигащите на случаен принцип, припомня БГНЕС.
"Франция ще настоява тази методика да се прилага в целия ЕС", заяви министърът на здравеопазването Франсоа Браун, докато заедно с министъра на транспорта Клеман Бон проверяваха новите процедури на летище "Роаси Шарл дьо Гол" в Париж в неделя.
Запитан относно възможността китайски пътник с COVID, който може да кацне в друга държава от ЕС и след това да пътува без проверка до Франция, Бон заяви: "Ето защо трябва да се координираме (в ЕС), за да бъдем по-ефективни."
Браун изтъкна, че контролът при пристигане на пътниците няма да попречи на хората да влязат във Франция, но го определи като "по-научен контрол, който ще ни позволи да проследим изключително точно различните варианти".
Новите мерки ще останат в сила във Франция до 31 януари, като всяка седмица от континентален Китай ще пристигат шест полета, а ако се вземат предвид и полетите от Хонконг - до десет.
Повечето пътници от Китай преминават само през летищния център „Роаси-Шарл дьо Гол”.
От 300-те пътници на полета Пекин-Париж, които кацнаха в неделя, около 60 влязоха на френска територия. Всички те се съгласиха да се подложат на бърз PCR тест, преди да отидат да си вземат багажа.
Преди да бъдат тествани, самоличността на пътниците се снема от агентите в центъра за проверка на терминала. Ако някой от тестовете се окаже положителен, пътниците трябва да се самоизолират в продължение на седем дни.
Три години след появата на първите случаи на коронавирус в централния град Ухан, на 7 декември Китай сложи край на драконовската си политика, известна като "нулев ковид".
След отмяната на ограниченията китайските болници бяха затрупани от вълна пациенти, повечето от които възрастни и уязвими поради лошите протоколи за ваксинация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
5 зодии привличат любов и изобилие през април
Талант от "Черно море" донесе важна победа на България по пътя към Европейското
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Испания се позабавлява за класика над Сърбия
Голов екшън в Базел! Атаката на Германия компенсира слабата защита за бой над Швейцария
Барса потвърди кошмарна новина
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури