Британският премиер Дейвид Камерън може и да мисли как да убеди българите и румънците да не идват в страната след отпадането на трудовите ограничения за тях в края на декември, но според българския посланик Константин Димитров той няма за какво да се тревожи, пише вестник "Лондон ивнинг стандард".
"Дали ще има наплив от България? Не. Повечето от хората, които са възнамерявали да потърсят работа във Великобритания, вече са го направили. Няма да споменавам имена, но някои политици са виновни за тази неинтелигентна пропаганда", казва българският посланик в Лондон пред британския ежедневник.
Вестникът отбелязва, че Константин Димитров не е упрекнал директно нито британския премиер, нито кмета на британската столица Борис Джонсън, който неотдавна предположи, че имигрантите от Румъния и България може накрая да се озоват в положение да спят на улицата.
Българският посланик е бивш министър на външните работи и не приема нещата лично, отбелязва изданието. Посланикът обаче признава, че е притеснен от представата, че българите искали само да получават наготово социални помощи.
Вестникът цитира думите на Димитров, че в след премахването миналата година на ограниченията за работа в Ирландия за последните шест или седем месеца само 350 българи са заминали да търсят работа там. "Така че няма наплив", подчертава той.
"Само 53 хиляди българи имат право на постоянно пребиваване във Великобритания. Много от тях работят като медицински сестри, лекари, финансисти или в строителството. Честно казано, Великобритания не е най-безспорната дестинация заради климата и трудностите, които хората срещат. Българите са най-свързани с Германия и Италия“, цитира вестникът нашия посланик.
Българският посланик във Великобритания уверява, че който е искал да дойде в страната, вече го е направил. "Младите хора мислят глобално. Мнозина са се насочили към банковия сектор. Ако те дойдат във Великобритания, това ще е резултат от пазарно проучване на работните места тук."
Константин Димитров признава, че преди две или три години е имало проблем с дребната престъпност по улиците, но казва, че благодарение на сътрудничеството между двете страни, нейният гръбнак е пречупен. "Българският криминален контингент не влиза в неотдавнашния "черен списък" на 12-те най-проблемни страни в тази област", отбелязва той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият филм за Спайдър-мен зае второ място сред най-успешните дебюти в историята на Холивуд
Зукърбърг най-накрая предложи антиутопичен, но доходоносен план за изкуствения интелект
Възходът на зелената енергия в Китай се сблъсква с инфраструктурни проблеми
АЕЦ „Козлодуй“ продължава да работи по график въпреки рекордно ниските нива на Дунав
Кадър на деня за 2 август
Япония и САЩ са предприели първа съвместна интервенция в подкрепа на йената от 2011 г.
Хороскоп за 3 август 2026: Сега е моментът за Лъвовете, успех за Девите
ЦСКА си поигра с огъня, но обърна "Дунав" (Русе) с бомбастичен гол
Здравословни снаксове преди вечеря
Спортът по телевизията днес, 3 август
Мачовете по телевизията днес, 3 август
ЦСКА обърна Дунав за втората си победа през сезона
ЦСКА – Дунав 2:1
Официално! Челси обяви ново попълнение №9
Meal Prep съвети за заети жени
Протеинов чиа пудинг с какао и кисело мляко
Печена риба със зеленчуци и картофи
Любовен хороскоп за август 2026
Дневен хороскоп за 3 август, понеделник
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
МВР проверява клип с млад варненец, който убива и готви котки
Хороскоп за 3 август 2026
Синът на Фил Колинс стана футболист в Германия
Тъжна вест! На 56 години си отиде актрисата Наталия Дончева
Безплатна платформа за болногледачи създадоха във Варна
Адвокати заведоха колективен иск срещу лошите пътища в страната