245 сирийци са задържани при преминаване на границата за трите дни, съобщава МВР. По информация на Националния оперативен щаб за овладяване на кризисната ситуация, възникнала вследствие на увеличен миграционен натиск, за периода от 6.00 часа в петък до 6.00 часа тази сутрин на българо-турската граница служители на гранична полиция са установили общо 398 лица. От тях 245 са сирийски граждани.
С 327 места е надхвърлен капацитетът на домовете за настаняване на бежанци. Общо капацитетът в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците и в специализираните домове на МВР е 4090 лица. От агенцията са предприети действия за ускоряване на процедурите за предоставяне на статут или закрила.
Основен проблем в работата на РДГП – Елхово е невъзможността за своевременно настаняване на лица с изтекли заповеди за задържане в транзитните центрове на Държавна агенция по бежанците.
Командировани са служители за усилване охраната на държавната граница, за охраната и съпровождането на задържаните лица, за обработка на документите и полицейска регистрация.
Продължава оглеждането и търсенето на подходящ сграден фонд за първоначално приемане и настаняване. Открити са два нови центъра за бежанци в почивна база на МВР-Стрелча (120 лица) и в Национален детски екологичен комплекс с.Ковачевци, обл.Перник (250 лица). Започнало е изграждането на временно селище от палатков тип с капацитет 500 лица в центъра за прием на бежанци в Харманли.
Със съдействието на Българския Червен кръст е активиран кратък номер 1466 на трите мобилни оператори, като с един sms всеки може да дари 1 лев. Дарение може да се направи и онлайн на сайта на БЧК. Събраните средства ще бъдат насочени към Националния оперативен щаб. С тях ще се открият хранителни пунктове, за да може поне веднъж на ден бежанците да получават топла храна.
Екипи от медицински специалисти извършват медицинското обслужване в пунктовете за първичен прием на бежанци. Министерството на здравеопазването започна и имунизацията на децата-бежанци на възраст до 15 години.
Към момента няма риск от усложняване на епидемиологичната обстановка.
Европейската служба за подкрепа в областта на убежището ще окаже експертна и организационна помощ на България по процедурите и управлението на местата за прием на търсещите закрила.
Днес България получи безвъзмездна помощ за бежанците по общностната система за комуникация и информационен обмен при Бедствия на ЕС (CECIS). Унгария също е потвърдила изпращането на помощ.
В рамките на участието на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев в Министерската конференция на Залцбургския форум бе подписан Оперативен план за изпращане на екипи на ЕСПОУ за подкрепа в областта на убежището и предоставянето на техническа и оперативна помощ на България.

Човешката цена на бързия преход на Xiaomi от смартфоните към електромобилите
"Екобулпак" ще възстанови обслужването на цветните контейнери в София от утре
Кадър на деня за 9 ноември
Германия ще купи още 20 хеликоптера Airbus за 1 млрд. евро
Blue Origin на Джеф Безос ще изпълни първата си мисия за НАСА
Придобиването на "Лукойл" от БЕХ крие рискове
Кисело зеле с боб на фурна
Централна емисия
Централна емисия
ДАНС проверява рафинерията и офисите на "Лукойл"
Шампионът на SENSHI Grand Prix се окичи с шампионския пояс и на ONE
Нов шок! Арда подчини Лудогорец, разградчани вече са 5-ти
Реал Мадрид се занули на "Вайекас"
Майкъла със силни думи за Вечното дерби Левски – ЦСКА
Болоня удари Наполи
Иван Стоянов: ЦСКА 1948 още е в страхотна форма!
Дневен хороскоп за 10 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 – 16 ноември
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
От София до Мадрид: Мъглата вече не е просто сутрешен пейзаж, а нов климатичен феномен
Ето кога настъпва астрономическата зима
Какво ще е времето през следващата седмица?
"Черно море" надви ЦСКА 1948 в Бистрица
Туроператорите са умерени оптимисти относно посещенията на британските туристи у нас
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя