Квотите в Централната избирателна комисия (ЦИК), заради които се сдърпаха ГЕРБ и ДПС, както и управляващото мнозинство в НС и президента, нямат никакво значение, убеден е проф. Михаил Константинов. Пред БНР той припомни на политическите партии, които ще участват на вота на 25 май, че избори се печелят с гласове, а не с квоти.
Професорът е категоричен, че разговорите около състава на ЦИК са излишни. „Никакво значение нямат квотите. Който се е натискал за квоти в избирателните комисии в българската история, той е губил катастрофално изборите“, посочи той.
Той даде за пример победата на НДСВ на изборите през 2001 година и тази на ГЕРБ през 2009 година.
„Когато дойде Царят през 2001-ва година, той нямаше нито един член в ЦИК, РИК и секционните комисии и ги измете. 2009 година, когато дойде Бойко Борисов на бял кон, той имаше 1 член в ЦИК и почти нямаше членове в РИК и СИК. Бойко измете ли ги - измете ги. Тогава Тройната коалиция си беше подредила цялото ръководство и пълно мнозинство във всички комисии, включително квалифицирано. Резултатът беше, че БСП постигна най-ниския резултат в цялата си история – 40 депутата в Народното събрание“, коментира Константинов.
Все пак възможно решение за изход от скандалите около ЦИК Константинов вижда в промяна на новоприетия Изборен кодекс, като местата в комисията бъдат увеличени.
„Едно от възможните решения е това, което вчера се спомена като предложение на ГЕРБ и ДПС, да се разшири съставът на ЦИК. Тогава този конфликт би могъл да изчезне. Време за това има, защото ЦИК е в самото начало на своята работа“, коментира той.
Според професора ГЕРБ и ДПС взети заедно имат повече от 120 депутати и могат да прокарат каквото решение искат, включително и да свалят правителството.
„Ако толкова много държат някой да не ги излъже, да подсигурят наблюдатели в секционните комисии, където може и да стане нещо. На ниво районна комисия, още по-малко на ниво централна комисия, където заседанията се предават онлайн, нищо лошо не може да се случи“, обясни той.
По думите му в Изборния кодекс има още подводни камъни, но те няма да се появят на евроизборите, а на парламентарните.
До скандалите за състава на ЦИК се стигна, след като държавният глава Росен Плевнелиев подписа указ за квотите, давайки 6 места на ГЕРБ, а само едно на ДПС. Заради това ДПС и БСП блокираха избирането на заместник-председател от ГЕРБ и така на практика комисията остана да работи в непълен състав.
Идея за промяна на кодекса възникнала на разговор между лидера на ДПС Лютви Местан и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов при президента вчера преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

КЗП е наложила санкции са за 1,31 млн. евро през периода на двойното обозначаване на цените
Украйна подпали в Сибир един от най-големите нефтохимични комплекси в света
Г. Добрев: Липсата на единен пазар и финансиране тласка европейските "еднорози" към САЩ
Производители на плодове и зеленчуци поискаха помощ заради кризата в сектора
„Спайдър-мен: Нов ден“ натрупа близо 1,2 млн. евро от прожекции в България
Сушата разцепва Рейн на две и застрашава товарните превози по реката
Община Кричим поема погребението на Георги Кузев: "Това е най-малкото, което можем да направим"
Няма външна намеса при инцидента край село Белица, пожарът е под контрол
Цените вече само в евро: Потребители се притесняват от нова вълна на поскъпване
Арестуваха журналист заради фалшива новина за Джамал Мусиала
Виктор Гьокереш с предупреждение към съперниците на Арсенал
Нов в Рома води сексбомба на "Олимпико" + СНИМКИ
Тежък удар за Барселона: Рони Бардгжи е аут поне за 6 месеца
ЦСКА пусна още билети за реванша с Макаби Тел Авив
Фулъм набеляза защитник на Барселона, Арбелоа продължава испанската селекция
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
„Дом на щастието“ от Мануела Инуса
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“
31 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Изложбата „Море“ събира 12 варненски художници в музея „Георги Велчев“
Какво време ни очаква във вторник?
НАП не откри съществени нарушения при фестивалите в Бургас и Банско
Евтим Милошев ще възстановява Международния балетен конкурс във Варна