Президентът Росен Плевнелиев призова партиите да постигнат консенсус за състава на Централната избирателна комисия.
Държавният глава счита, че спорът около това кой да излъчи един от членовете на ЦИК в никакъв случай не помага за това обществото да възприеме комисията като надпартиен експертен орган и в крайна сметка не работи за засилване на общественото доверие.
Според Росен Плевнелиев е много важно парламентарно представените партии и коалиции да не задълбочават този спор, защото това ще даде много лош сигнал към българските граждани и ще постави под съмнение началото на дейността на ЦИК.Новият Изборен кодекс предвижда комисията да е от 19 членове. От тях четирима души са ръководство - председател, двама зам.-председатели и секретар, които се избират от НС по предложение на парламентарните групи. От ГЕРБ предлагат за председател на ЦИК Маргарита Златарева, от БСП предлагат за същия пост Ивилина Алексиева. "Атака" номинират за зам.-председател Мария Мусорлиева, а ДПС предлагат за секретар Севинч Солакова.
Президентът Росен Плевнелиев пък трябва да разпредели общо 15 места за членове на ЦИК. Две от тях ще заемат номинирани от Синята коалиция и НДСВ, които имат евродепутати. Крайният срок за това е утрешният 20 март.
В съобщението от прессекретариата на държавния глава се напомня, че основната задача на ЦИК като независим и професионален орган е прозрачно и честно произвеждане на изборите.
„Събитията от последната година изостриха силно чувствителността на обществото по отношение на тази тема. Това изисква съвсем нов подход, който нееднократно беше деклариран и от управляващите. Крайната цел е не само политиците, но и българските граждани да бъдат сигурни, че макар и формиран на партийно-квотен принцип, този орган ще работи преди всичко експертно и няма да се превърне във функция на политическите партии и на разпределението на силите между тях“, посочва президентът.
Като напомня, че на тази комисия се разчита през следващите 5 години да провежда честни и прозрачни избори, държавният глава призовава политическите сили да използват именно този казус и да дадат знак на обществото, че не търсят вътрешнопартиен ефект.
Комисията трябва да започне своята работа с обществено доверие. Затова държавният глава апелира към всички парламентарно представени политически партии да постъпят отговорно и да се обединят около консенсусно решение за начина на разпределение на членовете на ЦИК, допълват от президентството.
За пръв път беше дадена възможност представители на неправителствени организации да номинират членове на ЦИК. Бяха подкрепени четирима кандидати, предложени от структури на гражданското общество. Президентът Росен Плевнелиев е уверен в това, че правилният подход е партиите да се обединят и да предложат кандидат, излъчен от неправителствените организации, който има експертиза и се ползва с обществена подкрепа.
Постигането на съгласие между спорещите парламентарни групи ще бъде първият знак, че главната им цел е да се гарантира независимостта и надпартийността на ЦИК, смята държавният глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Печалбата на Sinopec се свива рязко през 2025 г. заради пренаситения пазар на химикали
Големите репресии, или как Русия затяга контрола над интернет
Хиляди луксозни автомобили са блокирани край Кения заради войната в Близкия изток
Анализатори: Войната в Близкия изток засилва позициите на Китай спрямо САЩ
Ал. Николов: Липсата на разговор за корупция в енергетиката подкрепя контролирания вот
Изкуственият интелект няма да реши задълбочаващата се финансова криза на Великобритания
Пияни и дрогирани зад волана - полицията удари опасните шофьори
Хиляди вярващи се сбогуват с духовния водач на Грузия патриарх Илия II (СНИМКИ)
Иван Христанов: Ще има уволнения след скандала с негодна храна в Хасково
Катастрофа със загинал на пътя Враца - Монтана блокира движението
"Берое" с важна победа в борбата за оставане в елита
Радев: Борбата с корупцията е ключова за икономическото развитие и заплатите
Бивш на ЦСКА влезе като резерва, тимът му изпусна победата
Браво! Две титли и още 4 медала завоюваха грациите ни в Атина
Фурорът на Комо продължава! Тимът на Фабрегас разкости отбора на наш национал
Орела доволен след поредния си дебют начело на Монтана
Треньорът на Берое е в еуфория
Попето с любопитно сравнение на поколенията във футбола
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Невинен мъж излежа 19 години за чуждо престъпление
Защитени видове делфини са открити в Черно море
Избирателите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес до 4 април
Катастрофа на АМ "Струма"
Преизбраха Бойко Борисов за председател на ГЕРБ
Роберт Фицо: Светът е изправен пред сериозна опасност от Трета световна война
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната