"Мафията е превзела политиката в България", цитира изявление на директора на "РискМонитор" Стефан Попов "Сега", направено по националното радио, преди представянето на доклада за борбата с организираната престъпност у нас.
"В България има срастване на политиката с криминалния сектор", констатира докладът. Попов допълни, че резултатът от това срастване е, че институциите не могат да си вършат нормално работата. А разделителната линия не е толкова КТБ, колкото реформата в сектор "Сигурност".
Попов бе категоричен, че МВР е най-нереформираното ведомство, но нито един политик не смее да го пипне, защото може да накърни интересите на 60 хил. служители и семействата им и в крайна сметка да загуби около 200 хил. гласа. Според експерта трябва да се запази специализираната прокуратура и да продължи да се развива. Спецсъдът обаче не е доказал необходимостта си.
Главният прокурор Сотир Цацаров ще поиска имунитета на поне петима депутати от новото Народно събрание, пише "Новинар". В момента обвинението проверява дали някой от новоизбраните народни представители няма висящи дела от общ характер. След като приключи проверката, ще бъдат направени и съответните искания за отнемане на имунитет.
"За двама депутати мисля, че се знае със сигурност. Мисля, че ще се стигне до искания, свързани с не по-малко от 5 народни представители. За да може да се направи проверка и да се отправи искане към парламента, трябва да се прецени цялото наказателно производство, а не просто запис в регистъра", обясни Цацаров. По думите му има депутати с дела, които влизат в парламента вече за втори и трети път. Един от тях е депутат в Европейския парламент.
Ще има ли правителство, това е основният въпрос, който се обсъжда в печата.
"АБВ ще крепи "ос на баланса" е водещото заглавие на "24 часа". Нова идея за изход от патовата ситуация с правителството се появи вчера. ГЕРБ и Реформаторският блок ще сключат коалиционно споразумение. Отделно от това ще се осигури подкрепа по приоритетите в управленската програма на още две парламентарни групи - на Патриотичния фронт и на АБВ. Това стана ясно от изявленията на Томислав Дончев и Румяна Бъчварова. Изданието обяснява, че формулата, която дава застраховка за стабилна подкрепа на кабинета, е наречена "ос на баланса". Чрез нея се преминават червените линии на идеологическите различия - избягва се несъвместимостта на РБ с АБВ, както и критиките на ЕНП към патриотите. Пет теми от управлението подлежат на изчистване и това ще се случи в следващите няколко дни, обясни отговорникът за управленската програма Томислав Дончев. ГЕРБ иска да съхрани числеността на армията, докато други партии искали тя да се свие. За изчистване били и темите да се даде ли възможност общините да определят сами данъци, дали да се слеят НАП и митниците и дали да се насърчава 3-детният модел. Последното са все приоритети на ГЕРБ.
"Труд" коментира проблема със съставянето на правителството като: "Ефектът на Дол - Кунева, Кънев и сие пристават на Борисов". Коалиционно правителство ГЕРБ и РБ, с подкрепата на АБВ и ПФ, тази формула е обсъждана и тя може да произведе "правителство на малцинството с широка парламентарна подкрепа" по думите на евродепутата Томислав Дончев. Анализът на изданието предрича: "Чака ни управление - "колкото толкова".
"Търсят спешно 58 млн. долара за руския газ", съобщава "Монитор". Тези пари трябва да се платят днес на
"Газпромекспорт", иначе оставаме без доставки през ноември. Въпросната сума е 60-процентов аванс за ноемврийските доставки. Средствата обаче - липсват, затова "Булгаргаз" прави опити да събере от топлофикациите текущите им дългове от 130 млн. лв.
Според "Труд" държавната компания "Булгаргаз" успя да спретне мини газова истерия вчера, като заплаши топлофикациите, че ще им намали подаването на гориво с 50% от 1 ноември. Причината - те не си плащат сметките, а газовата компания няма пари да си плати газа на Русия. От два месеца "Булгаргаз" безуспешно търси 139 млн. лв. банков заем за газа. За два месеца дружеството обяви две обществени поръчки, но не се появиха желаещи да го финансират. От икономическото министерство вчера приканиха топлофикациите да си платят дълговете към "Булгаргаз", но увериха, че няма да има ограничения на топлото за потребителите. Източници на "Труд" потвърдиха, че заканата на "Булгаргаз" няма да се реализира, защото парите за руските доставки ще бъдат осигурени от Българския енергиен холдинг.
"Държавният дълг може да скочи с 6.2 млрд. лв. до края на годината", предупреждава "Сега". Така 2014 г. ще отбележи абсолютен рекорд за последните няколко години по увеличаване на дълговото бреме с общо 10.6 млрд. лв. Това стана ясно на работни консултации във финансовото министерство с участието на представители на парламентарните партии по повод актуализацията на бюджет 2014. Досега бе известно, че до края на годината трябва да се емитира нов дълг в размер на 4.5 млрд. лв. Той трябва да покрие планираното нарастване на дефицита по държавния бюджет с 1.5 млрд. лв., да осигури 2 млрд. лв. за евентуална ликвидна подкрепа на КТБ, ако се реши банката да бъде оздравена.
Актуализираният бюджет трябва и да осигури средства за рефинансиране с 900 млн. лв. на заема, теглен за подкрепа на ПИБ. Вчера стана ясно, че дългът може да нарасне с нови 1.7 млрд. лв. Увеличението се налага заради недостига на средства във фонда за гарантиране на влоговете в банките, в който в момента има 2.1 млрд. лв. при нужни по предварителни разчети около 3.7 млрд. лв. за гарантираните влогове в КТБ.
"Първият грип дойде с пневмония", алармира "Телеграф" на първа страница. Обикновено всяка година към края на октомври и началото на ноември започва разпространението на грипа. Епидемия се очаква обаче чак към края на януари, каза проф. Тодор Кантарджиев, ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, в своя коментар за изолирания сред четирима пациенти вирус "Масачузетс", тип В. Трима от болните са с пневмония, а при четвъртия има съмнение за инфекция на централната нервна система.