Всяка година в България се раждат около 500 деца с вродени сърдечни проблеми, каза проф. Маргарита Цонзарова, началник на Клиниката по детска кардиология и председател на асоциация "Детско сърце".
Тя представи проекта на Асоциацията и Фондация "Менудос Корасон"- Испания за социална интеграция на деца и младежи със сърдечни заболявания. Той се осъществява с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси", а целите му са обмяна на добри практики в обучение на младежите и техните семейства, както и обмен на модели за сътрудничество между медицинските и немедицинските специалисти от двете държави.
Един от интересните резултати на проекта е издаването на три комикса със сюжети, свързани с проблеми, които децата срещат заради здравословния си проблем - например с белега от сърдечна операция, отношенията в училище, вредните навици като алкохол и наркотици, отношенията с родителите и естествената им склонност към свръхпротекция.
Комиксите са част от испанската практика за превенция на рисково поведение и здравословен начин на живот на тийнейджъри със сърдечни заболявания.
Издаден е и сборник на български и испански език за работещите политики, програми, проекти и методики, подпомагащи трудовата заетост на младите хора. Заснет е учебен филм за развиваване на умения за търсене на работа и представянето пред работодател, съобщи БТА.
Всички материали са достъпни в интернет и са със свободен достъп.
Проведени са и четири работни семинара за въвеждане на социално-медицинския модел на взаимодействие и подкрепа при работа със сърдечно болни деца, тийнейджъри и млади хора и семействата им, както и конференция на младите хора със сърдечни заболявания.
Според проф. Цонзарова, която е ръководител на проекта, той е бил изключително необходим предвид интеграцията на децата и младежите със сърдечни заболявания. Сърдечно-съдовото заболяване води до продължителна изолация и редица психологически проблеми, които сериозно затрудняват социалната интеграция на децата и техните близки, отбелязват специалистите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
SOFIX записа седмичен ръст от 0,25%
Политолог: Войната в Иран вероятно ще приключи като замразен конфликт
На САЩ изглежда им свършват целите за удари по Иран
Защо България няма да участва в освобождаването на Ормузкия проток
Министър Тодоров: Културата в България страда от недофинансиране и структурни проблеми
Млади таланти премериха сили в турнир по спортна стрелба в Стара Загора
Бедстващи домашни кучета: На синджир, без колиба, с малко вода и храна
"Искам 100 000 лева": Жена опита да обере банка в София
Григор стартира сезона на клей с поражение в UTS срещу Оже-Алиасим
Дрехи с мисия: Кауза на столичния крартал "Надежда" връща вярата в хората
Владо Стоянов разкри причините за най-срамното отпадане на Лудогорец в Европа
Бербатов отново дава съвети за инвестирането в спорта
Гьоко се стяга да тресне Ботев Пловдив
Гатузо обясни защо заряза Италия
Винисиус може да не играе за Реал Мадрид
Нова загуба за Григор Димитров
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
За седмица: Спипаха над 230 шофьори с алкохол или наркотици
Обявиха номинираните за награда „Варна“ в областта на културата
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век