Дуалното обучение е най-сигурната мярка за елиминиране на младежката безработица, убеден е президентът Росен Плевнелиев, който днес даде начало на втория етап на проекта ДОМИНО за въвеждане на дуално обучение в България. Това стана с откриването на паралелка по професия "електротехник" със специалност "електрообзавеждане в производството" в професионалната гимназия по механоелектроника "Никола Й. Вапцаров" в София.
От тази учебна година в училището ще учат 27 ученици в девети клас, в София ще има две паралелки с повече от 45 ученика, а за цяла България - 14 паралелки с 285 ученика в 11 града.
Обучението е за срок от 4 години и ще се провежда в условия, близки до производствените. Идеята е да се спомогне добрата подготовка и лесната адаптация на учениците в реална работна среда.
"Дуалното обучение е най-сигурната мярка за елиминиране на младежката безработица и швейцарският опит най-лесно и най-успешно може да се приложи в България", посочи държавният глава.
"Не всеки трябва да бъде висшист, за да получи достойна перспектива в живота си и за да има знанията и уменията да следва достойно житейския си път", заяви президентът.
Той припомни, че въвеждането на дуалната система на образование и обучение е един от поетите от Президентската институция ангажименти от 2012 г. насам. По време на официалното посещение на българския президент в Конфедерация Швейцария в края на 2014 г. беше обявена инициативата за създаването на Тематичен фонд за изпълнение на проект "Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система".
След две години успешна работа по проекта вече 400 ученици в 16 професионални гимназии се обучават в общо пет професии по системата "учене чрез работа" в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, отчитат от прессекретариата на държавния глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лагард: Европа трябва да внимава с енергийната помощ
Фонд на фондовете стана пионер в Европа с нов инструмент за стартъпи в отбраната
Над 4700 кандидати влизат в надпреварата за място в парламента
Кафето по пътя на какаото – предстои ли спад в цените?
Президентът на Build Europe: Фиксираните цени създават несигурност за строителния сектор в България
Българската индустрия е зависима от горивата и затова уязвима от ценови шокове
Легендарният синоптик Минчо Празников почина на 88 години
Румен Радев обяви програмата на "Прогресивна България" (СНИМКИ)
Централна прогноза
Неявяването на Христанов в НС скъса нервите на депутатите в последния им работен ден
Оставиха в ареста Иван Иванов, опитал да убие жена с нож в Бургас
Гонзо обяви дали Сале Янкович ще стане селекционер на България
Саръбоюков се закани: Отлична подготовка, готов съм!
Втори опит: Григор Димитров ще мачка в Маями след 20:00 часа
Нападател на Интер иска да играе за Кот д'Ивоар
Александър Димитров с важно разкритие за националния отбор
4 причини за разгрома на ЦСКА в Разград
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Какво време ни очаква в петък?
Коцев на спешна среща в МРРБ заради проблемите с водоснабдяването на Варна
Заради войната в Иран: Искат отпадане на мораториума за шистов газ у нас
36 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Гюров пред Рюте: България остава твърдо ангажирана с НАТО и колективната отбрана
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката