Историята на малкия Мустафа, който страда от тежко онкозаболяване, а е изоставен от родната си майка, трогна стотици.
Едва на 9 годинки, той се бори с болестта си, но и със самотата. Той вече месеци лежи в Детската онкохематология в Пловдив – без майка, без баща. На призивът за помощ за детето откликнаха стотици и напълниха болницата с дрешки и лакомства за малкия пациент.
Екип на Bulgaria ON AIR се свърза с Джейлян, която призна, че не е изоставила детето си, но няма пари да го гледа. Тя обеща, че в понеделник ще отиде да види детето си.
Иванка Шалапатова от фондация "За нашите деца" коментира в "България сутрин", че не е направена адекватна оценка на положението на всички деца в семейството.
"Не са адекватно мобилизирани ресурсите на роднините. Не е направено нужното семейството да получи подкрепа. Бедността не може да бъде фактор да се разпада едно семейство", отчете гостът в студиото на телевизията.
Тя е категорична, че финансовата политика за покдрепа на родните семейства не е адекватна.
Психоаналитикът Весела Банова от Сдружение "Дете и пространство" е на мнение, че системата за социална закрила не предполага, че работи с хора в затруднено положение.
"Това е жена, която извън ролята си на майка, има проблем. Няма кой да води нормален човешки разговор с една майка за това, как си обяснява болестта на детето и как си представя своя живот. Тези жени се борят с непрекъснато оцеляване, а биват нападани от институциите за ролята на майка и отговорността", коментира Весела Банова в студиото на Bulgaria ON AIR.
Психоаналитикът допълни, че органите и институциите не работят помежду си, а имат ресурси.
"Огромно въздействие върху детето имат думите пред него за нещата, които преживява. Не трябва да се използва думата "изоставен". Да се казва, че диагнозата е фатална, разрушава неговия свят", настоя Банова.
Екип на Bulgaria ON AIR посети Крумовград, където разговаря и с директора на "Социално подпомагане" Радостина Пашова. Тя обясни, че вече е установен контакт с майката и бабата на детето и ще се търси най-добрият начин за него да бъдат полагани грижи.
"Веднага беше посетен адресът на бабата в село Бряговец. Установихме, че другите 3 деца от два месеца живеят при нея. Джейлян наистина има трудна съдба. Установен е контакт с майката и тя ще бъде използвана като ресурс. Решихме, че трябва спешно да се намесим и да изведем трите деца от семейната среда на бабата. Живеят бедно, а искат качествена и ежедневна грижа", разясни ситуацията Радостина Пашова.
Тя добави, че социалните изключват варианта бабата да поеме нуждите на Мустафа. Според Пашова майката вече може качествено и адекватно да се грижи за своето дете. Ако не може да го направи, ще се прибегне до центровете за настаняване на деца от семеен тип.

Еврозоната ще трансформира българската икономика към сектори с висока добавена стойност
Фед одобри трето лихвено понижение за годината, но предвижда по-бавен темп в бъдеще
Аспен е най-скъпият зимен курорт в света за покупка на имот за пета поредна година
Европейските пазари останаха на нивата си от вторник в очакване на решението на Фед
3D елхите за най-търсени на Балканите и в Централна Европа тази година
SOFIX се повиши с 0,32% до 1122 пункта
Политолози: Протестите ще доведат до резултат
При оставка и нови избори: Каква е нагласата на протестиращите към Румен Радев?
Българи протестират и пред Европарламента в Брюксел
Бюджетът вече не е на дневен ред, хората искат оставка на правителството
Треньорът на ПАОК иска бой над Лудогорец
Лудогорец готви изненада за феновете си
Десподов се закани на Лудогорец
Отборът на наш национал с втора загуба в Русия
Разследват мач от Лига Европа за подозрителни залози
Дилета Леота отново бременна. Обяви го заедно с Кариус
Секси жилетка – зимният хит, по който звездите полудяха
Повече щастие през 2026 за родените на тези дати
5 задължителни ястия по време на коледните пости
Сарми с прясно зеле и свинско
Криминалната мистерия „Мамник“ – с премиера от 8 януари
Цветът на 2026: Cloud Dancer и неговата символика
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
Зафиров доволен от държавните институции
Костадинов: Това правителство пази турските интереси, не българските
Oпределихa кои астероиди са подходящи за добив на ресурси в Космоса
В Южна Корея разработиха ефективна система за пречистване на въздуха
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Уникално откритие в Александрия: Археолози се натъкнаха на кораб от Древен Египет