Институтът продължава с всичките си научни проекти, започва работа и по нови, съобщиха пред журналисти директорът на НИМХ проф. Пламен Нинов и бившият директор на института проф. Христомир Брънзов.
Работещите в НИМХ чрез научни методи ще определят кой от двата източника - транспорт или битовото горене, замърсяват повече, тъй като в обществото има дискусии и спорове по този въпрос. Втората нова тема, по която ще работи НИМХ, е замърсяването от източници извън столицата, като трябва да се определи какъв е процентът, тъй като в момента се колебаят оценките между 10 и 50 процента, което е голяма разлика, уточниха учените.
Проектите са по инициатива на Столичната община с подкрепата на МОН. Те са заложени още в средата на миналата година. Очаква се след година да има резултати, предаде БТА.
Очаква се и съвместен проект с МВР за усъвършенстване на предупредителните системи за наводнение.
От 1 януари 2019 г. НИМХ излезе от структурата на Българската академия на науките и се преобразува в Национален институт по метеорология и хидрология като юридическо лице, чийто ръководител е разпоредител с бюджет по бюджета на Министерството на образованието и науката.
Просветният министър Красимир Вълчев каза, че институтът има възможност за пълноценно функциониране, няма разлика между дейността му от 31 декември 2018 година и 1 януари 2019 година. Продължава целият обем от функции и дейност на института с всички необходими средства и имущества за това.
Останаха неизяснени въпроси около няколко имота или по-скоро части от имоти, по които трябва да се уточним, каза Вълчев в отговор на въпрос дали са останали неясноти между БАН и НИМХ. Тези имоти досега не са се ползвали пълноценно нито от БАН, нито от НИМХ. Министърът изрази убеденост, че следващата седмица ще се намери решение.
"Има заведено дело за една сграда, за която трябва да се уточни как ще се ползва, от кого, дали ще се раздели, като това е единственият неизяснен въпрос, тъй като тя беше определена и за седалище на новосъздадения институт към БАН", каза министърът в отговор на въпрос. Той апелира и към двете страни да продължат взаимната работа.
Създадена е междуведомствена работна група с представители на НИМХ и БАН, която трябва да уточни спорните въпроси.
Вълчев уточни, че НИМХ остава научна организация, той ще осъществява и научна дейност, въпреки че основната му дейност е хидро-метеорологичното обслужване и постоянните наблюдения. 12 от общо над 700 работещи от НИМХ са останали в структурата към БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Има ли яснота как ще се управлява Ормузкият проток занапред? - Част 2
Nasdaq започва юли със спад, инвеститорите разпродават акции на производители на чипове*
Егерт: Историческата мярка на ЕС за стоманата ще запази 200 хил. работни места
Има ли яснота как ще се управлява Ормузкият проток занапред? - Част 1
КФН е сезирала прокуратурата заради опит на "ДаллБогг Живот и Здраве" да продава активи*
Шевърли: Към края на годината очакваме огромен интерес към покупки на злато
Силна буря с дъжд и градушка удари София и превърна улиците в реки
Oфициално: "Лудогорец" и Пер-Матиас Хьогмо се разделиха
Токът поскъпва с 3,05%: КЕВР одобри новите цени за 2026-2027 г.
Агресия в "Ботунец": Побой и заплахи към свидетел с цел промяна на показания
По-високи сметки за парно от днес: Средният ръст е 4,54%
Съветват Фодън да зареже Сити и да подпише с Астън Вила
Интер даде нов договор на арменско "старче"
ОФИЦИАЛНО: Челси се изфука с италиански национал за 57 млн. евро
Корал Шиманович
ОФИЦИАЛНО: Лудогорец освободи Пер-Матиас Хьогмо
Нойер разкри дали съжалява за завръщането си в Бундестима
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от хаоса на ретрограден Меркурий до 23 юли
5 подправки, които можете да гледате на балкона
Бърза баница с майонеза
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
3 зодии, чийто живот се променя към по-добро от 1 юли 2026
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
От днес влизат в сила новите цени на тока и парното
Разкриха кражба на мотор в Белослав
Община Варна раздава вода на хората в горещите дни
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано