"За разлика от други политици, не изнасям българските проблеми зад граница, но ако някой разчита в това одобрение към българското правителство, греши". Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти след участието си в Шестия световен конгрес на информационните агенции.
Радев коментира така думи на премиера Бойко Борисов, че президентът промотира свършеното от правителството при посещенията си в чужбина.
"Подкрепям добрите намерения на правителството, но при изхарчени огромни европейски и национални средства резултатите са далеч от възможното и очакваното, като обем и най-вече като качество", посочи президентът.Той коментира решението за 1 лв. партийна субсидия на глас с думите, че проблемът не е в самото финансиране, а да има механизъм, който да третира еднакво партиите.
"Виждате, че в България управляващите партии нямат нужда от субсидии, те се финансират директно от властта, правят го по начин, по който не се и крият", каза той и допълни, че субсидията е необходима най-вече на опозицията, която "едно такова решение задушава точно преди местните избори".
Държавният глава призова да се спре със спекулациите, че спира АМ "Хемус" и инфраструктурното развитие на страната. Радев подчерта, че ветото му върху промените в Закона за държавната собственост и последвалото сезиране на Конституционния съд не се отнася за националните обекти. Крайно време е да разберат разликата между национални обекти и обекти с национално значение, посочи той.
"Аз съм най-големият поддръжник на АМ "Хемус", заяви президентът и попита след като преди 10 години премиерът е обявил магистралата за приоритет, колко километра са изградени и отчуждени. "Като не могат да се справят, президентът ли е виновен?", попита той.
В отговор на въпрос държавният глава каза, че следи с тревога процесите в БСП.
"България не трябва да остава без политическа опозиция, защото това ще бъде пагубно за демокрацията. Процесите в БСП крият такъв риск, затова ги следя с тревога. Ако това се случи, упражняването и консумирането на властта в България остава без коректив, а много опозиционно настроени хора ще трябва да търсят друго решение", каза Радев.
Според Румен Радев трябва да помагаме най-много на Северна Македония по пътя й към европейско членство, но и да следим европейските критерии да се изпълняват.
Пред участниците в конгреса по-рано държавният глава изтъкна, че хората изпитват остър дефицит от навременна, обективна и достоверна информация. Той смята, че тази тенденция ще се задълбочава.
Румен Радев добави, че бумът на социалните медии помита установените алгоритми за събиране, придобиване, обработка, анализ и разпространение на информацията. Растящите финансови проблеми пред професионалните агенции и медии водят до политически и икономически зависимости и до подкопаване на професионалните и етичните стандарти.
"Днес истината често се дави в море от фалшиви новини. Бързината взема превес пред достоверността", изтъкна Румен Радев. По думите му разрушителният ефект на информацията вече може да бъде по-голям от този на бомбите и ракетите.

Растящата доходност на държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Ефремова: На дъното сме в ЕС по минимална заплата, но и по учене през целия живот
Вицепрезидент на ФИФА оттегля подкрепата си за Инфантино заради отстраняването на Кевин Ламур
Анализатор: Близкият изток се движи към продължителен сблъсък, без изгледи за деескалация
Непоносима смрад, изпражнения: Кози се гледат в неподходящи условия
Узурпиране на част от плаж "Корал": Забиваш чадър и не го местиш до края на почивката
Енергиен тласък и успех за 3 зодии на 19 август 2026 г.
Грандиозно фенско шествие в София и препълнени трибуни за "Левски" - АЕК (СНИМКИ)
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 19 август
Веласкес е оптимист: Доминирахме, всичко е възможно!
Мачовете по телевизията днес, 19 август
Вуцов се закани на АЕК за реванша
Мечтата на Левски е жива! „Сините“ и АЕК оставиха развръзката за реванша
Левски - АЕК 0:0
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване