Премиерът Бойко Борисов коментира, че правителството се пазари максимално за намаляване на цената на самолетите, които ще купим, за да имаме най-надеждната авиация.
"Има изисквания – ако искаме да сме в НАТО, 2% от БВП трябва да влиза за въоръжение. Като искаш да членуваш в НАТО, трябва да имаш надеждна система за сигурност. Така че купуваме и се пазарим", каза той пред журналисти в Пловдив и допълни, че нищо в преговорите не е приключило.
"Когато имаш голям клас изтребители, тогава влизаш в други планове на НАТО. Примерно нашата фрегата всички я знаят в НАТО и където има учения, тя е винаги там", обясни премиерът.
Жп обиколка направи днес Бойко Борисов, който провери ремонтите и строителните работи по проектите от Трансевропейската транспортна мрежа (ТЕН-Т).
"Влакът пести енергия, представлява 100 процента екологично чист транспорт и ще се спести трафик от стотици хиляди тонове товари", коментира той.
По думите му общо 400 км железопътна инфраструктура ще бъде модернизирана по проектите."Последните дни видяхме пълна подкрепа на президента. Всичко, което правим, той го промотира съответно в Словения и в Санкт Петербург", отбеляза Борисов и изтъкна изграждането на интерконекторите и магистралите.
"Съжалявам, че върна закона за предварителното отчуждение, защото всичко това, което говоря, ако го няма този закон, няма да бъде построено, поне следващите 15-20 години. Но да речем, че някой го е подвел", добави премиерът.
Заедно с Борисов на проверката бяха министрите на транспорта Росен Желязков, на финансите Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев. "Важно е хората да видят свършеното. Ние работим здраво", заяви министър-председателят, цитиран от правителствената пресслужба.
С инвестициите в националната жп инфраструктура ще се облекчи трафикът по магистралите. Бойко Борисов даде пример с данните от натовареността по магистрала "Тракия" - на националния празник трафикът е бил 53 000 автомобила, а в последния от почивните дни около 24 май – 57 000 автомобила.
В района на гара Белозем министър-председателят направи оглед на извършените строителни дейности в отсечката Скутаре-Оризово. Тя е част от проекта "Рехабилитация на железопътната линия Пловдив-Бургас, фаза2".
В този участък са напълно подновени 28 км жп линия. Изградени са шумозащитни и предпазни стени в гара Маноле и Белозем и едно пешеходно пресичане с осигурен достъп за лица с намалена подвижност. Контактната мрежа е изцяло нова.
По-рано премиерът посети намиращия се в близост до жп гара Тодор Каблешков Интермодален терминал Пловдив (ИМТ). ИМТ Пловдив е даван за пример за най-успешното публично-частно партньорство в България, като обемът на товарите през последната година надвишава трафик прогнозите по проекта.
Към момента се обработват около 40 000 TEU (товарни контейнери) годишно, а пълен капацитет на работа се очаква да бъде достигнат през 2020 г. Дневно се обработват 1,5-2 влака в посока от и към Турция.
Проектът е финансиран по Оперативна програма "Транспорт" с обща стойност 11,9 млн. лв., от които 2,1 млн. безвъзмездна помощ от ЕС. Изграден е в периода май 2015 – март 2017 г., а през декември 2017 г. е отдаден на концесия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
7 правила за безопасно каране на колело
Лекар със съвети как да се предпазим от хранителни инфекции в жегите
Тези 3 зодии са най-добрите спътници за лятна почивка
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа заради авария
Мачовете по телевизията днес, 16 август
5 от 5: Лудогорец свали Левски от върха
Джон Стоунс вкара първи гол за Интер
Кошмар за Левски: Съдия от срамното 0:4 ще свири на „сините“ срещу АЕК
Бивш на ЦСКА блести в Турция
Милан размаза Ман Юнайтед с 4:2, българин игра за "росонерите"
Таро карта за 16 август, неделя - Асо мечове
Дневен хороскоп за 16 август, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“