Обучението на кандидат-шофьорите няма да се провежда и на симулатор.
На среща в МОН вчера Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата“ и част от работната група са подкрепили идеята до 4 часа от задължителните часове по кормуване да могат да се провеждат по този начин.
Предложението обаче не е било прието от мнозинство от участниците в дискусиите.Както и досега центровете по автообучение ще могат да провеждат подобни практични занятия на симулатор, но те няма да се вземат предвид при отчитане на задължителния брой часове по практика.
Работната група предлага часовете за практическо обучение на кандидат-шофьорите в категория “B” да бъдат обвързани с конкретни групи умения, които трябва да придобият - управление на магистрала, скоростен път, при намалена видимост и др.
В предложената за одобрение методика се предвижда за управление извън населено място да се отделят минимум 6 часа, от които поне 3 часа - по автомагистрала или скоростен път (при възможност) или път с интензивен автомобилен трафик. Подобно изискване се залага за първи път.
Сред другите задължителни елементи е за управление в населено място с голяма интензивност на движение да се преминат поне 10 часа обучение. Минимум 2 часа ще трябва да шофират курсистите през нощта и в условията на намалена и ограничена видимост.
Учебната документация ще влезе в сила заедно с нов механизъм на контрол от страната на ИА "Автомобилна администрация", за да се гарантира, че тези минимални часове по отделните компоненти ще бъдат спазвани.
За да се покрият ефективно всички компоненти, минималните задължителни часове за практическо обучение се предлага да бъдат увеличени на 42 часа. Паралелно се предлага да се намали броят на задължителните часове по теоретична подготовка (от 40 на 26 часа).
Според експертите подобен подход не би следвало да доведе до съществен ръст на цените за крайния потребител. Същото мнение е било изказано и от представителите на центровете по автообучение в хода на обсъжданията на работната група.
Анализът на пътнотранспортните произшествия през 2018 г. показва, че смъртността сред водачите между 18 и 25 години е с 20% по-висока от всички останали шофьори, а тенденцията е негативна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Свободното падане на златото изтри ръста на цената за годината
Растежът на заплатите в еврозоната ще се ускори през втората половина на годината
Разходите за труд в България са нараснали по-бързо в края на 2025 г.
Главболгарстрой откри състезателна писта по международни стандарти с потенциал за световни състезания
Луис де Гиндос: ЕЦБ е нащрек за вторични ефекти от войната в Иран
Какви са пречките пред внедряването на AI в бизнеса?
Хванаха четвърти кораб със слънчоглед от Аржентина с пестициди много над нормата
МС сезира Конституционния съд за решението за Съвета за мир
"Любов и други аварии" в театър София: Какво се случва, когато любовта си тръгне?
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
БФС реши: Родните съдии са безупречни!
Голям шамар за Дортмунд в битката с Байерн
Мондиал 2026 е под въпрос: Италия остана без Киеза
Защитник на ЦСКА сменя ас на Левски в националния
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
Четвърти кораб със слънчоглед, с пестициди, пристигна във Варна от Аржентина
Конфискуват над 21, 6 милиона евро от трима българи, осъдени за престъпления в Румъния
Жалбите за въвеждане на еврото от Варненско са спаднали наполовина
Рядък вид делфин, използван за военни цели, скита в Черно море
БАБХ иззе над 200 кг храни без документи на границата с Турция
Преподаватели във Варна ще обсъдят нови подходи за интерактивно учене
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци