Мото клубове от цялата страна се обединиха в общ призив към своите членове – да не изкарват мотоциклетите си в дните на извънредно положение, ако ги ползват само за удоволствие и да останат в домовете си.
Инициативата е съвместна на Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" (ДАБДП) и най-голямата свободна мото група в България "Sofia Riders", а към нея се присъединяват и мото клубове от цялата страна.
Със затопляне на времето традиционно се увеличава броят на мотоциклетите на пътя. Има хора, които ги ползват, за да стигнат до работното си място, но и много, които ги карат само за удоволствие. Именно затова посланието е насочено към вторите, като всички те се призовават да бъдат солидарни в борбата с COVID-19."Сега е времето всеки от нас да даде своя принос. Да останем по домовете си и да се откажем от това, което ни дава най-голяма свобода – нашите мотори", се казва в позицията на мотоклубовете, които стартират и кампания под надслов „Оставям мотора си в гаража“.
Поводът за инициативата е и големият брой инциденти на пътя с мотоциклети през последните дни. По данни на Пътна полиция за седмица в страната са настъпили 15 инциденти с мотористи, при които са ранени 13 човека, някои от които са в тежко състояние.
От Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" продължават да алармират, че въпреки в пъти намаленият трафик по пътищата на страната ни, ежедневно настъпват тежки инциденти с ранени или загинали хора. Анализ на данните показва, че от началото на извънредното положение на територията на страната ни настъпват средно по 7 пътни произшествия със загинали или ранени хора и повече от 30 – само с материални щети.
Затова и от ДАБДП продължават да призовават хората да бъдат още по-внимателни на пътя и да не увеличават скоростта, поради липсата на трафик.
В тези дни на извънредно положение да бъдем още по-внимателни и отговорни – не само към себе си, но и към всички други участници в движението. На пътя животът е с предимство, нека не го забравяме, се призовава в съобщението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Регионален форум обсъди съдбата на заетите във въглищния сектор
Великден в Раковски: Вярващи си пожелаха мир и здраве
"Бъди един от нас: Дари кръв - спаси живот": Старт на кампанията за доброволно кръводаряване
Цветница: Тълпи в храмовете, молитви за здраве и вяра
Без следа: Трети ден издирват 79-годишна жена от село Ръжена
Малена Замфирова вече гледа с оптимизъм към бъдещето
Босът на Берое беснее: Дузпа за нас, червен картон за ЦСКА!
ЦСКА срещу Барса? Стоичков води голям отбор на новата "Българска армия"
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Великден в Йерусалим премина при засилена охрана и ограничения
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Проф. Кантарджиев със съвети срещу заразяване с морбили
Варненци напълниха църквите на Цветница
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация