В годината, в която залепнахме за диваните, а Zoom стана най-добрия ни приятел – и в личния живот, и в служебния, оценихме телекомуникационните услуги още повече. Само дни след обявяването на извънредното положение през март се заредихме с „модерни оръжия“ срещу Covid скуката и самотата – Netflix, HBO, Messenger, WhatsApp и пр. Скоро след това телекомите по света призоваха видео стрийминг услугите временно да намалят качеството на видеото си, защото мрежите започват да се задъхват под напора на безкрайните ни разговори, денонощното нон-стоп превъртване на сериали и свързаните ни с облака корпоративни задачи.
У нас сътресения не се усетиха, но няколко важни теми, свързани с телекомуникациите, намериха място в дневния ред тази година – от 5G до конспирациите и смяната на собствеността на Vivacom, пише Investor.bg.
Ето и какво вълнуваше телеком индустрията в България през 2020 г.
Забавяне на търговете за честоти за 5G
Въпрос номер едно за телекомите у нас и тази година остана кога Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще разпредели честотите от спектъра, необходими за пускането на новото поколение мобилни мрежи. Очаквано пандемията препъна и тази важна стъпка в технологичното развитие на България. По план аукционът трябваше да се състои през първата половина на 2020 г., но Covid-19 и блокадата бяха основателна причина за забавяне на действията на регулатора. В началото на октомври председателят на КРС Иван Димитров разкри в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria, че предоставянето на честотни ресурси на мобилните предприятия ще се случи в началото на 2021 г.
Въпреки че някои страни проведоха търгове и тази година, други, подобно на България, забавиха процеса, какъвто е случаят с Великобритания. Междувременно лобистка група на най-големите компании в Европа обяви, че въвеждането на 5G в Европа се случва тревожно бавно и откровено изоставаме спрямо Азия и Северна Америка.
В годишния си доклад Ericsson, която е един от европейските производители на телекомуникационно оборудване, обяви в годишния си доклад, че по нейни данни глобалните 5G мобилни абонаменти ще достигнат 220 млн. до края на тази година. Причината за това е по-бързото развитие в Китай.
5G все пак се появи и у нас
Въпреки че официалните честоти, които бяха предвидени за 5G в България, все още не са освободени от военните, на 21 септември Vivacom обяви, че започва да предлага на своите клиентите първите 5G услуги в България. Услугата стана налична с известни ограничения – само в централните градски части на всички областни центрове в страната.
„В момента използваме текущите честоти, на които съвместно работят 4G мрежата и 5G мрежата“, коментира по това време главният технологичен директор на Vivacom Радослав Златков в Update подкаст.
Два месеца по-късно A1 излезе с новина, че стартира „първата истинска“ 5G мрежа в страната. Тя работи с 5G честоти в спектъра 3,6 GHz и 5G базови станции.
На истинската 5G битка ще станем свидетели чак след разпределянето и усвояването на честотите догодина. През 2020 г. по-скоро станахме свидетели на вечната битка кой ще бъде първи в пускането на една нова технология.
Продължението на материала четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кризата с горивата в Русия тласка повече купувачи към китайски електромобили
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Църковен празник на 6 юли - поверия, забрани и кой празнува имен ден
Карлос Кейрош напусна Гана след Мондиал 2026
Франция готви протест до ФИФА за жълтия картон на Майкъл Олисе преди четвъртфинала с Мароко
Руди Гарсия избухна срещу ФИФА заради Балогун: Все едно е първоаприлска шега
Холанд: Всеки иска да играе в Реал Мадрид!
Бруно Гимараеш с исторически пропуск: Първият бразилец от 40 години, изпуснал дузпа на Световно първенство
Анчелоти след отпадането на Бразилия: Не можехме да рискуваме с прекален натиск срещу Норвегия
Нумерологична прогноза за 6 юли
Сочно телешко със сладък картоф – протеинова вечеря
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство