Има ли ефективност при ваксинирането с различни препарати при първа и втора доза?
Такова комбинирано приложение е добре познато. Вече имаме работеща комбинирана ваксина и това е руската Sputnik V. Двете дози при нея се прилагат с два различни аденовирусни вектора. Нямаме право на волна програма, когато става дума за здравето на хората. Нямаме получени данни за безопасност и ефективност на комбинирано използване. Текат проучвания на съвместно прилагане на Sputnik V и AstraZeneca. Проучва се комбинация на Pfizer и AstraZeneca. Това обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в студиото на "България сутрин".
Тя цитира Центъра за контрол на заболяванията в САЩ, който казва, че по изключение може да се комбинират Pfizer и Moderna в интервал от 4 седмици и дори да се комбинират РНК ваксина с Johnsons & Johnson.
Над 50% от българите все още се колебаят дали да се ваксинират срещу Ковид-19, а проф. Александрова е на мнение, че няма как да не разберем тези хора, защото става дума за нов вирус и нова ваксина.
"Ваксината е единственият ни полезен ход, но е нормално изискванията и очакванията да бъдат много по-високи. Процентът на хората, които се колебаеха, беше много по-голям. Преди една година всички очаквахме ваксините с огромно нетърпение - като спасение. Когато обаче се появиха реално, изведнъж се оказа, че не сме чак толкова готови за тях", обясни вирусологът.
По думите на проф. Александрова не бива да се притесняваме от факта, че е променена част от листовката на AstraZeneca, както и от смененото търговско наименование на препарата.
"На 29 март разбрахме, че не просто наименованието беше променено, но беше актуализирана и информацията. Стана ясно, че тази ваксина се свързва с поява на сериозни алергични реакции. Става дума за много редки събития, които ги има при всеки медицински продукт. Няма медицински продукт, който да е изцяло без странични ефекти. Самата ЕМА казва, че все още ползата е много по-голяма от риска. В същото време никой не си затваря очите пред тромбоемболичните събития", заяви вирусологът пред Bulgaria ON AIR.
Проф. Александрова призна, че е изненадана от разхлабването на мерките у нас, тъй като медиците в болниците изнемогват.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Функционерите на ЕЦБ гледат отвъд инфлацията към по-големите заплахи за Европа
Т. Петкова: Ще направим всичко възможно да имаме бюджет до края на годината
Кризата във Volkswagen хвърля сянка върху лидерските качества на Оливер Блуме
Кадър на деня за 30 ноември
WSJ: Ако САЩ обръщаха внимание на корупцията, нямаше да имат много съюзници
НАТО тренира за отпор на Русия с минимална подкрепа от САЩ
Катастрофа с жертва е станала край Требич
1 декември: България отбелязва Световния ден за борба със СПИН на фона на ръст на ХИВ
Труп на мъж е открит в столичния квартал "Обеля"
Празникът на свети Наум – молитви и зимни предсказания
Зимният шампион Левски получи чудесна новина
Христо Янев предприема грандиозна промяна в ЦСКА
Микаела Шифрин триумфира в слалома в САЩ
ВИДЕО: Кристъл Палас - Манчестър Юн
ВИДЕО: Лудогорец - Ботев Враца
ВИДЕО: Славия - Добруджа
Нумерологична прогноза за 1 декември
Таро карта за 1 декември, понеделник
Дневен хороскоп за 1 декември
Седмичен хороскоп за 1 – 7 декември
Лунна диета за декември
Пълнолуние в Близнаци на 5 декември – чистим старото и се готвим за успехи
Стрелба в Калифорния: Убиха четирима души, сред които три деца
Работодател сметна: Плащаме все повече, а заплатата на служителите не расте
40 години по-късно: Пак ще опаковат Пон Ньоф в памет на Кристо
Как Тръмп се възползва от президентството за да печели пари
Известността води до... преждевременна смърт
Швейцарците се чудят дали да пращат жени в казармата
Астрономически събития през декември 2025 г.: Геминиди, суперлуние и кометата 3I/ATLAS
3I/ATLAS намалява яркостта си, въпреки факта, че е близо до Земята
Първият полет на Space Rider е отложен за 2028 година
Междузвездната комета 3I/ATLAS продължава да показва рядка прахова антиопашка
Китай планира да започне да строи орбитални центрове за данни още през 2026 година
ЕКА получава рекордни средства за космически проекти