Отварят "зелени коридори" за ваксинация в 8 общински диагностично-консултативни центрове в столицата. Ще бъдат разкрити и телефони, на които предварително да се записва всеки желаещ да си постави ваксина.
"Още миналата година, когато се заговори за ваксини, СЗО предупреди, че няма как да стигнат за всички. Идеята беше до края на 2021 година да бъдат ваксинирани и предпазени уязвимите групи. Това са възрастните хора със съпътстващи заболявания, рискови професии", каза вирусологът към БАН проф. Радостина Александрова в студиото на "Денят ON AIR".
Според нея това е сериозна крача към колективния имунитет.
"Това е пътят да превърнем Ковид-19 в контролирано заболяване, да намалим броя на тежките случаи, както и броя на смъртните случаи", подчерта тя и коментира появата на индийския вариант на вируса.
"Това е поредният вариант на SARS-CoV-2, появи се през октомври. За първи път беше регистриран в Индия. Нарекоха го "двоен мутант", но той съдържа 13-14 различни мутации, не само две. За едната от мутациите се смята, че му помага да се разпространява по-добре, а другата спада към т.нар. "евакуационни мутации". Мутация, която би могла да му помогне да избяга от имунния отговор. Когато говорим за нови варианти - винаги се сравняват с първия вариант, който беше изолиран в Ухан в края на 2019 г.", добави вирусологът.
По думите ѝ освен тези две мутации, той има и други, а едната от тях допринася за разпространението му.
"Този вариант успя да набере скорост. СЗО го включи в списъка към вариантите, които предизвикват тревога. Смята се, че се разпространява по-добре и от британския вариант. През февруари доминираше във втория по големина щат в Индия. Сега вече доминира в цялата страна. Дали има по-тежка клинична картина - до момента няма данни за това", посочи проф. Радостина Александрова.
Тя добави, че общият брой на доказаните случаи с индийския вариант е под 1400.
"Смята се, че ваксините, с които разполагаме, действат срещу него. А за тях мишената е една и съща - S - белтъкът", категорична е проф. Александрова.
Вирусологът допълни, че компаниите постоянно актуализират ваксините си според появяващите се варианти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 прекъсна тридневната си губеща серия след успокоението на облигационните пазари
От протоколите на Фед: Според много централни банкери може да е необходимо повишаване на лихвите
Кадър на деня за 19 август
За първи път в Европа: Uber пуска пътувания с автономни коли в Загреб
Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
Бърза италианска торта с шоколад и кафе
5 лесни начина да премахнем петна от дезодорант от дрехите
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Късна емисия
Карлос Сайнц все пак реши да остане в Уилямс
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Официално! Левски обяви страхотна новина
Халф на Тотнъм чака дете от секси танцьорка + СНИМКИ
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури