Общо 117 237 895 лева са дарени от компании, фондации, физически лица и еднолични търговци през 2020 г., което е ръст спрямо 2019 г. с 19 процента или 18,3 милиона лева повече. Това показва анализът на Българския дарителски форум за обема и тенденциите в дарителството в България през изминалата година, съобщиха от организацията.
Здравната, социалната и образователна сфери остават основните приоритети на частните дарители в България през пандемичната 2020 г., сочи изследването. През 2020 г. дарителската активност бележи изключителен ръст, провокиран от глобалната COVID-19 пандемия и желанието на дарители в страната да преодолеят последствията й, се посочва в анализа.
Най-голям дарител на финансови средства са компаниите, следвани от фондациите и индивидуалните дарители. За пръв път през последните 5 години компаниите изпреварват фондациите по обем дарени средства в България. Те са дарили 58 011 004 лева, бележейки ръст с 39 на сто спрямо 2019 г.
Бизнесът е дарявал най-много за каузи, свързани със здравеопазване - в подкрепа на институции и болнични заведения. Дарени са основно финансови средства и материали, сред които специализирани апаратура, тестове, дезинфектанти, лични предпазни средства. Наред със здравеопазването компаниите са откликвали на новите спешни нужди в образователната и социална сфери, включително и с подкрепа на уязвими от кризата хора, общности и организации.
От своя страна фондациите са дарили 44 159 203 лева през 2020 г., насочвайки ги най-често към социалната и образователната сфера. Дарителските им ресурси са насочени основно към най-уязвимите групи - деца, възрастни с увреждания и семейства в крайна бедност.
Гражданите са дарили общо 14 639 489 лева, показват данните. Дарителският избор, както и предишните няколко години, е главно за социалната подкрепа, но в отговор на кризата е нараснал делът на дарителите за здравеопазване.
Според данните годината глобално, но и в България, отбеляза безпрецедентен подем на солидарността.

Американската армия извърши удари срещу Иран за втори пореден ден
Намесата на Тръмп застрашава лидерството на Уорш във Федералния резерв
Ескалацията в отношенията между САЩ и Иран помрачи настроенията на Wall Street
Любовта е във въздуха на срещата на върха на НАТО
Кадър на деня за 8 юли
Иво Благоев: Инвеститорите не са сигурни, че всичко е наред и пазарът няма да спадне
Духовна трансформация за 3 зодии - промяната в живота им започва от 9 юли
Русия заглушава Starlink на Мъск в борбата с украинските дронове
Кабинетът "Радев" приема позицията на България по 21-вия пакет санкции срещу Русия
Страхотна новина за Левски
Милиони потичат към „Герена“! Левски продава две от перлите си
Шеметен трансфер! Левски взима национал от Серия А
Бруно Жордао надъха ЦСКА преди старта в Лига Европа
ЦСКА стартира похода си в Европа с ирландци
Жалко! „Лъвиците“ ни със седма загуба в Лигата на нациите
Нумерологична прогноза за 9 юли
Италиански кекс Ciambella с кефир – пухкав и ароматен
Таро карта за 9 юли, четвъртък
Дневен хороскоп за 9 юли, четвъртък
Венера в Дева на 9 юли носи късмет на три зодии
Boudoir – колекцията на Armani Privé Haute Couture за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Ситуацията в Персийския залив: Иран и САЩ продължиха да си нанасят удари и тази нощ
Времето във Варна на 9 юли 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Панкратий и епископ Тавроменийски
Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война
От Луната до Титан: НАСА разкри плановете си за следващото десетилетие в Космоса
Сензационно: Учени установиха, че пчелите изпитват емоции, подобни на човешките
Непокътната гробница на 2500 години: В Италия откриха погребение на принц-воин