Четири минути е била на регистратурата починалата във врачанската болница 43-годишна жена. Това става ясно от доклада от проверката, назначена по нареждане на здравния министър проф. Асена Сербезова във връзка със случая. Той нашумя, след като беше разпространен видеоклип как, докато на регистратурата й искат лична карта, жената е в много тежко състояние, а свидетел на всичко става невръстното й дете.
От доклада на ИАМН става ясно още, че при пристигането на пациентката на регистратурата на лечебното заведение, до което е транспортирана с частен автомобил, дежурната на регистратурата медицинска сестра е предприела изследване за SARS-CoV-2 с бърз антигенен тест, каквото изискване е посочено в заповед на директора на болницата.
При преглед на записи от видеокамери е установено, че пациентката е била четири минути в зоната на регистратурата. На четвъртата минута е въведена в противошокова зала и е триажирана с код А1 – критичен спешен пациент. При постъпването в противошокова зала тя е без дишане и сърдечна дейност. Въпреки започнатите от дежурния екип реанимационни действия в пълен обем, след близо 30 минути е регистриран летален изход.Не са констатирани нарушения при извършените от дежурния реанимационен екип реанимационни мероприятия. Изследванията са показали данни за възпалителен процес, анемичен синдром и повишени стойности на Д-димер, което е белег за нарушена коагулация и може да доведе до тромбоза или белодробна емболия, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Да се изготви програма за обучение на новопостъпилите регистратори в отделението за спешна медицина в МБАЛ "Христо Ботев" - Враца, за да бъдат служителите в максимална степен практически подготвени. В зоната на регистратурата да се създаде система за бързо известяване на дежурните екипи за спешен прием на пациенти, например чрез звукова сигнализация. Тези предписания са направени от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" към лечебното заведение.
В доклада си проверяващите посочват, че дежурният регистратор в отделението по спешна медицина, вероятно поради професионална неопитност, не е оценил критичното състояние на пациентката и не е изпълнено изискването за времева рамка, съгласно медицинския стандарт „Спешна медицина“ (триажна категория код Червено А1 - началото на дейностите по обслужване на критичен спешен пациент – до 1 минута).
От проверката на ИАМН става ясно, че със заповед на изпълнителния директор на болницата тялото на пациентката е освободено от аутопсия след молба от сестрата на починалата и писмено мнение на дежурния лекар. В конкретния случай, изпълнителният директор е нарушил чл. 98, ал. 1 от Закона за здравето, тъй като причината за смъртта е неизяснена, липсват анамнестични и клинични данни за преморбидното състояние. За констатираното нарушение е образувано административно наказателно производство, съгласно правомощията на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН).
Сходни с направените от ИАМН предписания са и тези на регионалната здравна инспекция във Враца, която също извърши проверка по случая. РЗИ Враца констатира, че не е изпълнено изискването за последователност в обслужването на пациентката – триаж, категоризация, регистрация. Не са налични и предоставени от отделението по спешна медицина утвърдени протоколи, по които регистратора – медицинска сестра, осъществява първоначална оценка на нивото на спешност на пациентите.
ИАМН и РЗИ Враца извършиха проверка по случая и в Центъра за спешна медицинска помощ - Враца, където е бил подаден сигнал чрез спешно повикване на номер 112 за жена на 43 години с учестено дишане и задух, с назначена терапия от общопрактикуващ лекар. И двете проверяващи институции констатират, че служителката, приела обаждането, не е определила адекватно и не е оценила степента на спешност на нуждаещата се от помощ жена.
Дежурната медицинска сестра в районната координационна централа на ЦСМП Враца е нарушила медицинския стандарт „Спешна медицина“, като не е определила триажна категория на нуждаещата се от медицинска помощ жена и не е потърсила съдействие от дежурния лекар, пишат още в докладите си ИАМН и РЗИ Враца. Също така, повикването не е регистрирано в „Книга за повиквания в РКЦ на ЦСМП Враца“. За констатираното нарушение ИАМН е образувало административно наказателно производство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Жилищният пазар у нас навлиза в нов етап: с по-бавен ръст, но повече инвеститори
Три бивши пазарни фаворита са двигателят на европейските разпродажби за 420 млрд. евро
Кирил Белелиев: В условията на криза зелената енергия е стратегическа за Европа
Еврото се готви да изпрати най-лошото си тримесечие от 2024 г. насам
Volvo ще продава ексклузивно модели на китайската Lynk & Co в Европа
Държавата отново предлага на аукцион десетгодишни облигации за 150 млн. евро
Янкулов иска да освободи Сарафов за дисциплинарни нарушения
Зърнопроизводителите на ръба: Поскъпването на торове и горива заплашва сектора
Този сок може да ви вреди повече, отколкото мислите
Кръв и отпадни води: БАБХ проверява замърсяването на река Лесидренска
Бащата на починалото в болница 4-годишно дете сезира прокуратурата
Подготовка за изборите на 19 април: Организация, контрол и предизвикателства
Официално: Стилиян Петров помага на Любо Пенев и Петър Хубчев с "Мач на надеждата"
Гатузо се провикна: Не трябва да мислим за тревата! Да играем!
Гана уволни селекционера си след боя от Германия
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
Какви послания ви носят повтарящите се числа на часовника?
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Гъста, тъмна течност с органичен произход се влива в родна река
Иран атакува танкер край Дубай, цените на петролен рязко се повишиха
И Рая Назарян отиде в Киев
Оставиха в ареста убиеца на бащата, опитал да защити дъщеря си
Спипаха поредния наквасен шофьор зад волана във Варненско
Смениха деня на мача на Олимпик със Спартак II
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?