В сравнение с миналата година се очаква над милион и половина повече чужденци да посетят страната ни, заяви пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
То отчете, че по предстоящите великденски празници от 340 000 пътувания на българите около 60 000 ще се реализират в чужбина, а останалите – у нас. Чакаме 70 000 чужденци да посетят България за празниците, поясни Драганов.
"Притеснението е хоризонтът. Миналата година туризмът беше спрян от липсата на хоризонт. Това убива туризма. Миналата година загубихме над милион туристи. Имаше едно лутане. Сега виждаме, че е било безсмислено, може би за онова време е било смислено, но това лято не трябва да се получава, тъй като има огромен интерес за пътувания към България", коментира Румен Драганов.
Той подчерта този интерес към страната ни за предстоящия сезон в контекста на ограниченията за полети заради войната в Украйна и посочи, че има полети от необичайни за нас като туристическа дестинация места, например Хърватия, Швейцария или Испания.
По темата с бежанците, настанени в хотели у нас, Румен Драганов заяви, че "украинците няма да попречат на сезона, тъй като имаме свръхпредлагане". "Имаме свободен капацитет", увери той.
"Туроператорите, хората отдавна забравиха за тази пандемия. PCR тестове, сертификати – всичко това трябва да отпадне, защото пречи на свободните пътувания. Хората свикнаха – ако им искат и по два PCR теста, ще ги правят, но те са абсолютно безсмислени и пречат. Разбираме за бизнеса, добри пари направиха тези, които ни продаваха някаква клечка на цената на брилянти и диаманти, плюс злато и платина, взети заедно. Благодарим им, но оттук нататък – не. Минаваме към други видове бизнес“, добави той.
Заради свръхпредлагането и голямата конкуренция Румен Драганов не очаква драстичен скок в цените на хотелите. Той съветва за предстоящия сезон да заделим по десет лева отгоре на всеки 100 лева.
"Ред неща се рационализират, така че цената да се запази. Виждаме и други, които са увеличили цената – максимум до 20%. И двете формули ще ги наблюдаваме."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как войната в Иран засилва търсенето на електромобили
Имотният пазар в Дубай показва първи признаци на забавяне
SOFIX продължава с възстановяването след спада от миналата седмица
БФБЛ обяви победителите в 23-тото издание на Годишните награди за отговорен бизнес
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Парадоксът на златото: Защо благородните метали поевтиняват въпреки войната и петролния шок?
Гюров: Работим с удължителен бюджет, възможностите ни не са безкрайни
Избори 2026: Нейнски създаде механизъм в МВнР срещу дезинформацията и хибридните заплахи
Расте броят на заразените с морбили деца във Врачанско
Военен самолет с над 100 души се разби в Колумбия
Астролог посочи най-недолюбваните зодии
Шеф на БФС обяви задачата пред България
Черно море с ход за Европа
Суперзвезда в леката атлетика се ожени тайно преди световното + СНИМКИ
Няма кой да спре головата машина на Левски
ВИДЕО: Фиорентина – Интер
Легенда на Германия хваща микрофона
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Нововъведение: Тол системата вече предоставя данни за трафика и времето
Енергото продължава дейностите за опазване на птиците в Североизточна България
Какво време ни очаква във вторник?
За пример: Варненци си организираха "Ленински съботник"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.