Проучване, направено през 1997 г. в България, показва, че около 9% от населението има астма, като според официална статистика на СЗО повече от 300 млн. души по света страдат от коварната болест.
„Това е най-честата хронична болест в детска възраст, която създава особено големи проблеми в училище“, каза в „Тази сутрин“ по бТВ доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология в Александровска болница.
По думите ѝ около 40% от пациентите със сенна хрема правят и астма.
„Този сезон беше доста агресивен и много от пациентите получиха пристъпи за първи път“, допълни тя.
Доц. Стаевска успокои, че поленовата астма не е нещо страшно и се контролира добре с лекарства и дори може да бъде излекувана с подходяща имунотерапия, назначена от алерголог.
Оплакванията може да започнат още от ранна детска възраст. Пикът на сенната хрема обикновено е тийнейджърската възраст. По данни във Великобритания около 50% от децата вече са със сенна хрема. Доц. Мария Стаевска уточни, че не е невъзможно на 30 или 40-годишна възраст човек да отключи сенна хрема.
Вече веднъж развита, астмата се контролира с медикаменти. Доц. Стаевска посъветва бременните и майките с малки деца да не пушат, защото това увеличава шанса децата им да станат хронични астматици. Тогава лечението е хронично.
Честите валежи през новата седмица ще чистят въздуха и от полени
„Това е другият проблем. Все още астмата убива, въпреки че грижата за астматиците е много по-добра в съвременната медицина. Има лечение, но пациентите не го ползват. Инхалаторните кортикостероиди не са най-лошото нещо, което може да се случи на човек. Помпите са, за да не се взимат орални кортикостероиди. Направени са така, че да влиза много малко и само да потиска възпалението, без да пречи на човека“, обясни още алергологът.
Сега е дървесният сезон, а в края на май е пикът на тревния. В България най-много пациенти имат алергии към треви.
„Хубаво е тези хора да избягват да се движат в паркове в пика на цъфтежите. Когато се прибират вкъщи, да измиват ръцете си. Носенето на маска също до голяма степен предпазва. В пика на полените е хубаво жилището да се проветрява сутрин и вечер, а не през деня“, посъветва още доц. Стаевска.
Алергологът отбеляза още, че хроничните неинфекциозни болести в съвременния свят се увеличават все повече – автоимунните, алергичните, туморите, затлъстяването, сърдечносъдовите, аутизмът и др.
„За всички тях се смята, че има проблем с тази увеличена пропускливост на нашия контакт с околния свят. Замърсяването на околната среда, пакетирането на различни продукти с консерванти и оцветители. Всичко това до голяма степен увеличава пропускливостта на нашата бариера и започват да навлизат тези фактори от околната среда. Променят нашия микробиом, а оттам и взаимоотношенията с имунната система“, обясни доц. Стаевска.
Ако не се вземат спешни мерки, най-вероятно това ще продължи, предупреди тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съвместното предприятие на Honda и Sony спира разработването на електромобили
Прогноза: Без бърз край на войната в Иран петролът може да надскочи върха от 2008 г.
Перспективите за германския бизнес се влошават на фона на войната в Иран
Конкурсът за иновации INNOVISION AWARDS 2026 въвежда 4 нови категории, вече приема кандидатури
OpenAI спира видео генератора Sora
Всички нови жилища във Великобритания вече трябва да са със слънчеви панели и термопомпи
Кучета нападнаха жена в Момчилград и я вкараха в болница
Цените на горивата: Държавата активира помощта от 20 евро
Късмет за 6 зодии от китайския хороскоп на 26 март
Николай Младенов призова ООН за натиск за разоръжаване на "Хамас"
Влак прегази жена край Стара Загора
Голяма чест! Божидар Саръбоюков получава Почетния знак на Харманли
"Синята мамба" на Веласкес отново хапе лошо
Удар по ЦСКА! Керкез отмъква без пари ключов играч на „червените“
Остро! Божинов попиля от критика Левски и Веласкес
Йоги подкрепи Нагелсман: Кимих трябва да е десен бек на Бундестима
Ливърпул благодари на Салах, а негов съотборник го обяви за най-великия
Б.Т.Р. ще премине през най-големите сцени в страната с Tour 2026
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Трети пореден ден цената на литър дизел е 1.60 евро, задейства се механизмът за компенсация
Заявленията за гласуване извън страната са двойно повече спрямо предишните избори
Все по-малко опасни отпадъци в контейнерите във Варна
Илияна Йотова: ИИ без нашите букви и без нашите думи е само мъртва машина
Двама състезатели на "Черно море" ще плуват на Multination в Чехия
Радев: Целта на „Прогресивна България“ е да поправи ужасните последствия от сглобките
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар