Искрен Красимиров - режисьор, актьор и писател, учи българските деца на родолюбие, превъплъщавайки се в националните ни герои. А приликата му с Христо Ботев е удивителна.
В 21-ви век - по стъпките на националните герои. С нелеката задача да срещне миналото и бъдещето се е заел Искрен.
Идеята на проекта "Незабравимата България" е благородна – да запознае децата с българската история и да ги накара да обичат България. Влизаме в час по родолюбие с второкласници от столичното 122-ро училище. Този път урокът на Искрен е за светите братя Кирил и Методий. Облечен като монах, Искрен разказва за българската писменост и за личностите, на които я дължим. А децата слушат притихнали. Накрая скрепяват приятелството си с клетва.
Искрен е приел проекта като мисия – децата да знаят и да обичат българската история.
"Станахте свидетели на фурора, с който протичат моите уроци по родолюбие. Не искам да бъда нескромен, да се хваля, но виждате децата как се вълнуват – те са най-искреният барометър. Имам различни уроци за всеки един от нашите герои - за Васил Левски, Христо Ботев. Днес видяхте урока ми за св. св. Кирил и Методий. Винаги ме чакат със страхотна радост и нетърпение", разказа той пред телевизия Bulgaria ON AIR.
"Аз им казвам: "приличам ли ви на някой герой?" и им соча шалчето, на което е Христо Ботев и те казват: "не, ти не приличаш, ти си Христо Ботев". Особено мъничките от детските градини.
Той посочи, че в училище историята му е била много скучна.
"Като имахме урок за Левски, за Ботев, аз гледах към тавана, чаках да свърши времето. Но когато завърших, разбрах, че моят пра пра дядо е един от Ботевите четници, приятел на Христо Ботев, близък негов другар. Тогава започнах да чета, после да правя филми, които да показвам на децата не само в България, а в цял свят. Предстои ми визита при българите в Кипър, където много ме обичат и винаги ме канят. Целта е една - децата да се вълнуват, да видят оживелите герои, да ги почувстват в сърцата си – това е", подчерта Искрен.
Вече 10 години Искрен изследва живота на българските национални герои. Неслучайно в навечерието на 20 май - денят, в който фаталният куршум пронизва челото на Христо Ботев, излиза и първата книга на Искрен - "Кой уби Ботев?". Историята трябва да се помни и да се предава. А Искрен го прави по своя начин, докато разговаря с децата на техния език.
Вижте повече в репортажа на Виолета Манчева и Нешо Миладинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет ключови въпроса преди следващото решение на ЕЦБ за лихвените проценти
Кадър на деня за 6 юни
Загубата на биоразнообразие може да отприщи вълна от кредитни кризи
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Ген. Миланов за "Баба Алино": Важно е кой стои в сянка зад финансовите потоци и мълчанието
Централна емисия
Йотова откри благотворителния "Мач на надеждата": Идвам да подкрепя лично каузата
Централна емисия
Български и световни звезди подариха истински празник и шоу на Бургас в името на голяма кауза
Бразилия не остави шансове на България
Президентът Илияна Йотова със силни и емоционални думи на „Мач на Надеждата“
Белгия попиля Тунис преди Мондиал 2026
Бивш на Лудогорец пак изби рибата
ЦСКА разкри важни новини и обяви контрола срещу унизил Лудогорец
Дневен хороскоп за 7 юни, неделя
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Азат, който пази варненския плаж от 1969 година
Доклад на ООН: Изкуственият интелект скоро може да използва повече вода, отколкото консумира човечеството
У нас има повече ветеринарни, отколкото детски лекари
В Турция въздухът е най-чист до границата с България
Климатолог: Рискът от мълнии на Балканите остава висок
Антон Кутев: Лидерите не трябва да плуват срещу течението на обществените процеси
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико