"С гласуваните в Народното събрание промени в Закона за енергетиката /ЗЕ/ на свободния пазар годишно ще се търгуват допълнително 12,2 ТВч, които в настоящото ценово решение формират енергийния микс за регулирания пазар. Това ще доведе до сериозен ръст на търгуваните количества на енергийната борса и по този начин нарасналата ликвидност ще допринесе за още по-справедливи пазарни цени". Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доц. Иван Иванов по време на форума "Климат, енергетика, околна среда".
По думите му това произтича от премахването на ролята на НЕК като обществен доставчик и задължението крайните снабдители да закупуват необходимите количества енергия от Българската независима енергийна борса (БНЕБ).
Новото европейско законодателство предвижда разширяване на функциите на европейската Агенция за сътрудничество на енергийните регулатори за съвместно разследване с националните регулатори на случаи на злоупотреба при трансграничната търговия с електрическа енергия, заяви председателят на КЕВР. Този процес ще се засили с развитието на обединения европейски пазар за търговия на едро с електроенергия, което предполага сериозно повишаване на трансграничните капацитети за междусистемна свързаност. Европейското законодателство изисква свързаността да е поне 15 процента от инсталираната мощност в съответната страна, каза доц. Иванов като посочи, че за България понастоящем тази мощност е 13 500 мегавата.
За сравнение трансграничната свързаност с Румъния е 2300 мегавата, а с Гърция - 1500 мегавата. Осъществяването на изискуемата свързаност в рамките на целия ЕС ще позволи разликата между борсовите цени на пазарите "Ден напред" на съседни борси/зони в Общността да не надвишава 2 евро за мегаватчас.
Предвиденото в ЗЕ отпадане на задължението на регулатора за определяне на регулирани цени засилва ролята на Комисията за осъществяване на контрол върху борсовата търговия в изпълнение на Директива 1227/2011 за интегритет и прозрачност на пазара за търговия на едро с енергия /РЕМИТ/, изтъкна ръководителят на енергийния регулатор. От 2019 г. в КЕВР функционира специализираната дирекция РЕМИТ като през периода 2019 - 2022 г. в Комисията са постъпили 54 сигнала за подозрителни сделки. За 24 от тях предварителните проучвания са прекратени поради липса на доказателства.
Образувани са 30 производства и по 6 от тях регулаторът се произнесе с решения за установени нарушения като наложи предвидените санкции. Предстоящи са решения по още 5 производства. За нарушения на чл. 5 от Регламента на 6 дружества бяха наложени имуществени санкции на обща стойност 1,258 млн. лв. и отделно на друго енергийно дружество –165 хиляди лв. Съвместно с „Ай Би Ем – България“ Комисията разработи и внедри специализиран софтуерен пакет за статистически анализи и обработка на данни, което позволява автоматизиране на дейностите по мониторинг и контрол и повишава точността и обективността на оценките за поведението на участниците на пазара, подчерта в заключение председателят на КЕВР доц. Иван Иванов.

България е най-голямата жертва в ЕС от поскъпването на горивата заради Ормузкия проток
Германия се отдръпва от боеприпасите с новия си проектобюджет в удар за Rheinmetall
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно
Гилиспи: Не съм сигурна дали държавите мислят за живот след изкопаемите горива
90 долара за барел петрол - цена с геополитическа рискова премия
Коутс: НАТО получи посланието на Тръмп, че ще трябва да се направи още
Шеф-готвач от ресторант с две звезди "Мишлен" разкри какво липсва на България (ВИДЕО)
Гунев за доклада на ДАНС: Изплуваха съмнителни схеми за близо 1,8 млрд. евро
Централна прогноза
БНБ: Лихвите по депозитите тръгнаха нагоре след еврото
Трансферен удар за Барса, взима голмайстор от Висшата лига
От ЦСКА 1948 казаха дали ще направят пробив в Европа
37-годишен сърбин с любопитен трасфер
Бивш на Левски: ЦСКА има финансовата мощ, но Карабах е пример за постоянство
Берое подписа с още един
Звезда каза кое прави Левски №1
Таро карти за август 2026 за всяка зодия
Животът става по-лесен за 3 зодии до края на август 2026
Маникюр в доматено червено - хит за лято 2026 (+Снимки)
6 бързи начина да “детоксикирате” дома си
Любовен хороскоп за 27 юли - 2 август
Рене Карабаш бе водеща на представянето на книгата на Иван Комита "Ахимса"
Как да консумираме кайсии и праскови за по-добро зрение?
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Креатинът може да подпомогне имунната система в борбата срещу рака
Заболявания, които се влошават през лятото
Средиземноморската диета – при кои заболявания е най-подходяща?
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Засякоха трима шофьори с алкохол и дрога зад волана по пътищата из Варненско
Спиапаха варненска с голямо количество дрога
Осуетиха опит за палеж на кола във Варна