Украински и румънски яйца се продават като български. Търговците сменят датите на производство на вносните яйца и ги пускат в търговската мрежа, алармират родните производители.
"Това съществува като риск. В момента е само риск и с наближаването на Великден ще се увеличава все повече. Миналата година забелязахме инвазия на украински стоки на пазара и оттогава БАБХ подобрява своята дейност. Съществуват големи трудности, когато украински стоки или такива от трети страни бъдат обмитени в друга страна членка. Заедно с БАБХ правим анализи и търсим механизми, с които да възпрепятстваме такава нелоялна практика. Трябва да бъде засилен контролът", заяви председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов пред Bulgaria ON AIR.
Той уточни, че украинските яйца се произвеждат в друга среда и при други условия, там са допустими конвенционалните клетки за отглеждане. Себестойността на яйцата от Украйна е по-ниска, а България се оказва добър пазар за тях. Оказа се, че на този етап нашето производство е доста намаляло заради случаите на инфлуенца, унищожени са 1,8 млн. птици.
"Произвеждаме с около 20% по-малко от обикновено. В процеса на работа успяваме да откажем сделките за експорт и да оставим повече български яйца на вътрешния пазар, за да не се получи дефицит. Украинските яйца са прекалено голямо количество, буквално можем да говорим за дъмпинг и това разваля целия баланс на българския пазар. Ще поискаме въвеждането на квоти за украински стоки, тъй като те отдавна надвишават 10% от общия внос в страната", каза още Гълъбов в "България сутрин".
Няма предпоставки за ръст в цената на яйцата, но малко преди Великден е възможно да има опити за спекулации от търговците, стана ясно от думите на Гълъбов.
Тойю обясни, че цената в ЕС като цяло е спокойна. Около 7% е спаднала цената на яйцата спрямо миналата година. Според Евростат предлагаме едни от най-благоприятните цени на яйцата в ЕС, отбеляза председателят на Съюза на птицевъдите.
В страната ни няма случаи на яйца или птиче месо със салмонела.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ: Преходът към еврото има ограничени ефекти върху цените в България
Кia засилва фокуса върху софтуера, ще внедри хуманоидни роботи в завод в САЩ
Очакват ли инвеститорите трайно решение на конфликта в Близкия изток?
Министерство на финансите прави публични данните за над 7 хил. обществени поръчки
Наистина ли фиатните валути навлизат в смъртоносна спирала?
Апартаментите в Швеция поскъпват в знак за начеващо възстановяване на пазара
Велики Четвъртък: Денят на Тайната вечеря, страданието и духовния вододел
Полицията разби наркоапартамент в София, открити са 40 кг марихуана
Работници са с изгаряния след инцидент в ТЕЦ "Бобов дол"
Даниил за смисъла на човешкия живот в навечерието на Великден (+ВИДЕО)
"Сова Харис": 6 партии в новия парламент, "Прогресивна България" води с много пред ГЕРБ
Изненада! Инженерът на Верстапен бяга в Макларън
Нова звезда на Ман Сити с призив
Съсипаха от критики Слот заради стратегията
Ван Дайк се заоправда, но и се закани на ПСЖ
В Барса са убедени: Можем да елиминираме Атлетико Мадрид!
Везенков няма да се среща с българските фенове
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
5 неща, които задължително трябва да присъстват на великденската трапеза
Как да избелите кафяви яйца за лесно боядисване за Великден?
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Какво ще бъде времето в петък?
Почти 100 са регистрираните случаи на морбили у нас
Рекорд! Хванаха жена с 3,65 промила зад волана посред бял ден
Черно море с кадрови проблеми за мача с Лудогорец
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна за месец
Без спирания на тока по празниците във Варненско
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие