Висшият ислямски институт, който обучава младежи за имами, ще може да стане университет. Това предвиждат промени в Закона за вероизповеданията, предложени от депутатите от ДПС Ахмед Юсеин и Лютви Местан, пише вестник „Новинар”.
Преди дни ръководството на ислямския институт обяви, че има амбиция да превърне института във висше учебно заведение, като кандидатства за акредитация.
С промените, внесени от двамата депутати, това ще стане още по-лесно, тъй като тази възможност ще бъде записана като отделна точка в Закона за вероизповеданията.
От поправката обаче ще могат да се възползват само духовни институти, които са одобрени от Министерския съвет, предвижда проектът.
"В момента това са Висшият мюсюлмански институт, евангелският институт „Логос”, презвитериански колеж и семинария, както и теологичният колеж „Стефан Константинов” на адвентистката църква", обясни депутатът Ахмед Юсеинов.
В същото време обаче Софийската духовна семинария и богословските факултети на акредитираните висши училища издават дипломи за завършено средно и висше образование, равностойни на тапиите от другите гимназии и университети.
Според председателя на парламентарната комисия по вероизповедания Огнян Герджиков е необходимо първо да се поиска становище от просветното министерство.
За да се разкрие един университет обаче, трябва да има определен брой доценти и професори. „Откъде ще ги вземат? От Сирия и Турция дори да ги доведат, там няма такива звания и съответно те няма да отговарят на изискванията”, категоричен е заместник - председателят на парламентарната комисия по образование и наука Димитър Камбуров.
"Такова предложение е опасно и заради голямата автономия на висшите училища у нас, която вече се е превърнала в свободия", коментира още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай ограничава фискалните стимули на фона на икономическия растеж
Неодобрението към Тръмп удари връх от началото на втория му мандат
Ръст на заплатите в ЕС от 2020 г.: По-добре ли живеят европейците?
Голямата година на икономическо възстановяване в Германия се проваля
Ще остане или ще си тръгне? Джером Пауъл е изправен пред важно решение
Мъск оттегли част от обвиненията си срещу OpenAI и Сам Алтман преди началото на делото
Янкулов: ВСС трябва да се обнови качествено, не прибързано
От понеделник започва поетапното спиране на парното в София
Обедна прогноза
Дербито "Левски" - ЦСКА блокира центъра на София днес
САЩ връщат разстрела като метод за екзекуция
Звезда на Португалия пожела Роналдо да приключи кариерата си като световен шампион
Ас на Ман Юнайтед се размечта
ЦСКА е пред исторически рекорд, Левски му диша прахта
Рубльов и Де Минор изхвърчаха от Мадрид
Интер с ключов трансферен ход
Седмична нумерологична прогноза за 27 април – 3 май
Ерос Рамацоти с грандиозен концерт в София: Запя песента на Дара "Bangaranga"
Любовен хороскоп за 27 април – 3 май
Дневен хороскоп за 25 април, събота
Тренирайте умно, а не много – 5 съвета за по-качествени упражнения
„Призоваване на поезията“ от Мирела Иванова
Красен Кралев стана баща на 59 години
Повече жени в 52-ото Народно събрание в сравнение с предходното
Гладиаторите на SENSHI влизат в боен режим: елитен лагер събира шампиони във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Новите депутати най-вероятно ще се съберат в четвъртък
Варненски студенти проведоха практически упражнения по търговски дела
Астронавтите от „Шънджоу-21“ изпратиха поздрав от орбита
НАСА показа гигантско розово езеро с формата на сърце: Как обясняват цвета му
Откриха идеално кръгъл храм в египетската пустиня: Какво е криело съоръжението
Учени в недоумение: Заснеха причудливо полупрозрачно създание на дъното на океана
Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
Може ли AI да предвиди смъртта: Ново проучване дава 78% точност