Дроновете, навлезли през нощта във въздушното пространство на Естония и Латвия от Русия и разбили се на тяхна територия, са украински. Апаратите са се отклонили случайно, съобщиха днес местните власти, разследващи инцидентите, предаде ДПА.
Талин и Рига заявиха, че апаратите са отклонени украински дронове, използвани от Киев за удари по руски цели в района на Финския залив. Няма пострадали при инцидентите. По един дрон е участвал във всеки от инцидентите в източните части на двете страни – в близост до границите с Русия.
Представителите на властите и на въоръжените сили на двете страни подчертаха, че Латвия и Естония не са били мишена, но се смята, че безпилотните украински апарати са се отклонили под влиянието на руските средства за радиоелектронна борба. Няма опасност за обществената сигурност, пише в изявления на властите на двете страни.
В Естония дронът удари комин на електроцентрала в района на Нарва, без да причини щети. Министърът на отбраната Хано Певкур заяви след извънредно правителствено заседание, че дронове през нощта са нарушили и естонското въздушно пространство над Балтийско море.
В Латвия дронът е навлязъл във въздушното пространство, преди да избухне 20 минути по-късно в района на град Краслава. Друг дрон е навлязъл временно в латвийското въздушно пространство от територията на Беларус, като след това е отлетял в посока на Русия.
Кремъл започна пълномащабно нахлуване в Украйна преди повече от четири години, като бойните действия включват и война с дронове, отбелязва ДПА. Всяка страна използва системи за радиоелектронна борба, за да ги отблъсне, но отклонените апарати представляват заплаха и за съседите на воюващите страни.
При последния инцидент, в понеделник, дрон навлезе в литовското въздушно пространство близо до границата с Беларус, след което се разби. Литва идентифицира апарата като украински. Литовският министър на отбраната Робертас Каунас обвини Русия за последните катастрофи с дронове.
„Всичко това се дължи на войната на Русия“, заяви Каунас в публикация във „Фейсбук“. „Войната, провокирана от агресора Русия, ни доведе до този момент, в който дронове се разбиват в рамките на 48 часа на територията на трите балтийски държави“, допълни той, като допълни, че е ясно, че противовъздушната отбрана представлява предизвикателство не само в Литва, но и в НАТО като цяло.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Рецепта от тефтера на баба: Катми по родопски
Мицкоски: Няма да правим компромиси с идентичността заради натиск от ЕС и България
Любов, хармония и късмет за тези зодии на 30 март
Сребърен медал за Стилияна Николова на Световната купа в София
България вкара 10 гола на Соломоновите острови, а сега е ред на Индонезия
Трансферът е близо: Барса взима звезда от Италия
Той беше изгонен от ЦСКА, а сега си тръгна от Перник
Наташа Томпсън
Ясно е коя телевизия в България ще дава "Мондиал 2026"
Звезда на ЦСКА блести в Европа
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Половината ваканционни имоти в България отпадат от Airbnb и Booking след 20 май 2026 г.
Наркотиците, които разцепиха „Бийтълс“
Тревогите на унгарската провинция ще решат съдбата на Орбан
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки