"Продължаваме промяната" ще бъде опозиция в бъдещия парламент. "Това е същата позиция, която обявихме в нощта на изборите", заяви пред БНТ Никола Минчев.
Според него, в рамките на предходния парламент са направили реформи, но в момента не са притеснени от ролята, която им е предвидила българския избирател да са на второ място.
Той заяви, че няма да спъват работата на парламента, а това, което заслужава да бъде подкрепено, то те ще го направят. "Ние обявихме нашите приоритети – например, законите по Плана за възстановяване и устойчивост. Може да се случи така, че в 48-ото Народно събрание да дойдат предложения от мнозинството около ГЕРБ и ние, видим ли че е качествено, да го подкрепим.", допълни той.
По думите му, ако се стигне до втори мандат, от ПП ще направят усилия за съставяне на мнозинство, но Минчев е скептичен за евентуален успех.
"С тази конфигурация мислим, че това е изключително трудна задача – искаме реформаторско мнозинство, с нулева толерантност към корупцията като за това съдим и по предишните действия на партиите", каза той.
Според него правителство на малцинството не е работещ вариант, защото едно управление трябва да има достатъчно ясна подкрепа на парламента, за да прокарва политиките си.
Минчев уточни, че биха подкрепили предоставяне на военна помощ в Украйна, каквото предложение преди дни обявиха, че ще внесат от "Демократична България след свикването на 48-ото Народно събрание.
"Ще ги подпомогнем в зависимост от нуждите. Все пак има съвпадение на техниката, с която разполага Украйна и която се произвежда в българските военнопромишлени заводи. Това дори е символен акт ние да помогнем на една държава, която защитава своята териториална цялост и суверенитет. Украйна е страна, която в момента се нуждае. Ние, слава Богу, в момента не се нуждаем, а и сме част от един голям съюз, който ни осигурява защита", заяви той.Според Никола Минчев президентът Румен Радев е трябвало да подпише декларацията в подкрепа на присъединяването на Украйна към НАТО, с която излязоха 9 държави от Източна и Централна Европа.
"Няма причина да сме против приемането на страни в НАТО, защото те имали конфликт с някого. Вярвам, че и от Запад ще дойде подкрепа и със сигурност смятам, че бъдещето на Украйна е в НАТО.", изтъкна Минчев.
Той посочи, че е добре служебният кабинет да събира оферти за военни самолети, но не и да ги купува, защото решението за това трябва да се вземе от парламента.
Според бившия председател на парламента, ако в 48-ото Народно събрание не се оформи стабилно мнозинство, има риск да се приеме предизборен бюджет, в който "всеки да налива разходи". Той призова партиите да подходят отговорно към план-сметката за догодина.
От "Продължаваме промяната" ще държат в бюджета да има социални и инвестиционни разходи. Според Минчев приходите трябва да дойдат от спирането на течовете в бюджета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Anthropic и OpenAI търсят да наемат експерти по оръжия и взривни вещества
Dow спада с 200 пункта след новите данни за инфлацията и в очакване на решението на Фед*
С. Кацарова: Здравните осигуровки трябва да дават възможност за балнеолечение
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Производствените цени в САЩ бележат скок през февруари
Китай се готви да използва огромните си запаси от петрол заради кризата с Иран
Депутатите приеха окончателно на второ четене удължителния закон за бюджета
Новият букмейкър Бетвам с впечатляваща гама от предложения
Семейството на загиналия 15-годишен край Околчица: Няма следи от сексуално посегателство
Йотова: Окуражаващи са стъпките на правителството срещу купуването на гласове
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
Левски очаква голяма новина
Реал Мадрид трепери за Тибо Куртоа
Едоардо Бове с първи гол за Уотфорд (ВИДЕО)
Де Роон влиза в историята срещу Байерн
Левски жегна ЦСКА
Лаутаро: Имам още 3 г. договор с Интер, после искам да се върна в Расинг
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
УЗФ и СБУ организират 6-та национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Betvam стартира ударно със залози за футбол и бойни спортове
Шапът приближава България, БАБХ прави кризисен щаб
Шефът на ВиК: Варна може да остане без вода
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Започва обработката против кърлежи на обществени терени във Варна
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу