Студенти и вече завършили висшисти са изтеглили от банките близо 100 млн. лв. кредити, за да инвестират в образованието си. Това съобщи „Монитор”, цитирайки МОН. От началото на студентското кредитиране през 2010 година са сключени общо 17 391 договора за заем.
Студентите теглят най-големи суми, за да финансират обучението си по медицина, фармация, стоматология, архитектура, строителство и геодезия и театрално и филмово изкуство. Най-ниските изтеглени кредити пък са за професионални направления като машинно инженерство, математика, химически науки, растениевъдство, металургия, педагогика и филология.
Най-често обаче курсистите теглят заем, за да следват икономика. Общо 2601 кандидат-висшисти са взели кредит, за да финансират икономическото си образование
На второ място се нареждат кредитополучателите за висше по администрация и управление – 1125, и медицина - 1117. От справка на МОН става ясно, че студентите от НБУ са най-честите кредитополучатели. Общо 3090 възпитаници на частния ВУЗ са изтеглили над 18 млн. лв., за да платят обучението си. От медицинските университети най-много заеми са изтеглили студентите от Медицинския университет в София - над 9 млн. лв.
Въпреки че Софийският университет е държавно висше училище и там таксите са сравнително ниски, 942-ма студенти от Алма матер са изтеглили над 3 млн. лв., за да заплатят семестриалните си такси.
От възможността да изтеглят кредит са се възползвали студенти на университети от цялата страна. Така например 30 възпитаници на Европейския политехнически университет в Перник са взели заеми за над 756 хил. лв., за да следват.
Условията за отпускане на заем за висше у нас са доста по-различни от тези за другите вземания. За разлика от масовите кредити, при които са необходими по двама поръчители, при студентските кредити гарант се явява държавата.
Годишната лихва върху студентските кредити е сравнително ниска - 7%. Друго предимство е, че длъжникът има една година след завършването си гратисен период, за да започне да изплаща кредита. Максималният срок за погасяване на борча е 10 години. Право на студентски кредит обаче имат само кандидат-студентите до 35 години, обучаващи се в редовна форма.

Може ли Европа да избегне рецесия?
Над 80% от мантинелите по пътищата в България не отговарят на изискванията за безопасност
Плодовете и зеленчуците поевтиняват през седмицата
Тръмп спря ударите по Иран, но втори фронт на войната се отвори в Червено море
Украйна е поразила свързани с Иран плавателни съдове в Каспийско море
Акция на седмицата: "М+С Хидравлик" АД
Борисов: Ако Йотова се кандидатира, ще обедини лявото пространство
4 китайски зодии, за които животът става много по-лек от 27 юли 2026 г.
Открити са десетки мъртви делфини по българското Черноморие, сигнализират в социалните медии (ВИДЕО)
AI в социологията: Помага за големите данни, но не може без човешки контрол
Найденов отново избухна: Шокирахме всички!
Лионел Меси пропуска голям мач
Лукаку се нацупи на Наполи
Еди Хау не знае какво става с Гимараеш
Мъри с голям трансфер, Гьозтепе се подсилва от потенциален съперник на ЦСКА
Какво се случва с Джеймс Ето’о? Ето го отговора + ВИДЕО
Скандинавският интериор – минимализъм и топлина (практични идеи)
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Знаци от вселената, че скоро ще срещнете нова любов
Бърза салата с кисело мляко и краставица
Десерти без захар, които са невероятно вкусни
Седмична таро прогноза за 27 юли - 2 август
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Борисов: Единствено обединена дясна кандидатура може да победи Йотова
Рекорден брой пътуващи се очакват през западната ни съседка
33-ма са ранени в катастрофи у нас през последните 24 часа
Експерт: За последните 2 години има 20-30% поскъпване в хотели и ресторанти
Над 300 000 евакуирани заради пожари в Европа
Гришо стартира срещу французин в Мексико