Родители и студенти затрупаха със запитвания фирми, които подготвят студенти за следване зад граница, какви ще са промените след резултатите от референдума във Великобритания.
Специалистите коментираха, че няма да окажат влияние на приема и финансирането на обучението на български студенти.
"Създава психоза. Процесът на прием на нашите ученици в Обединеното кралство няма да се промени в следващите години, като всички студенти от България, приети в бакалавърска или магистърска степен за обучение на Острова, ще запазят статута си и начина на финансиране, които са получили или ще получат в близките поне две години", обясниха от консултантската компания "Интеграл" пред "Монитор".
Референдумът на Острова не се отразява по никакъв начин на схемата на финансиране на образованието, тъй като Великобритания е член на Европейската икономическа зона (ЕЕА) - членство, което не е обвързано с членство в Европейския съюз. Британската компания за студентско кредитиране /Students Loan Company/ и към момента отпуска студентски кредити на студенти, както от страни-членки и на ЕС, така и на ЕЕА.
Съгласно клаузите в подписаните договори всички студенти, които вече са записани и тези, които и тази година ще отпътуват за обучение на Острова ще получат пълно кредитиране за целия срок от обучението.
Очакванията на консултантите са независимо дали UK ще напусне Европейския съюз да бъде подписано бъдещо споразумение за достъп до образование и финансиране, което ще регулира статута на студенти от ЕС във Великобритания.
От Министерството на образованието и науката пък обявиха, че ще се защитават правата на българските студенти във Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ губят предимството си при войната на изобретателност и изкуствен интелект
Нарастващите разходи за изкуствен интелект променят начина, по който компаниите избират модели
МВР започва структурна реформа с премахване на звена и дублирани функции
Евтиният петрол е втори шанс за германската икономика да се върне към растеж
Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
Затварянето на Ормузкия проток показа растящата роля на Близкия изток за енергетиката
ТИР катастрофира на АМ "Струма" и разля гориво на пътя
Демерджиев: Скоро ще има автентични SMS-и за полетите на Пеевски
4 зодии имат хейтъри, които тайно им завиждат
Камион помете човек в столичния квартал "Слатина"
Пълна зала чака нашите срещу Норвегия
Африканска сила! Мароко пренаписва историята на световните първенства
Манчестър Сити отряза мераклиите за Рубен Диаш
Арсенал спазари нападател, праща го в турски гранд
Златан насоли здраво Парагвай
Млада звезда изрази възхитата си от Роналдо
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Над 1600 участници от 48 държави се събират край Варна за юбилейния Международен летен лагер по бойни изкуства
Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Тома Биков за Пеевски и Атанасова: Демерджиев допусна гаф
Във Варна актьорът Филип Буков показа колко лесно, безопасно и човешко е да дариш кръв
Найденов: Станахме свидетели на кадрови назначения и решения, които не се базират на закона
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето