За първи път Софийският университет "Св. Климент Охридски" обявява прием по съвместни програми с български и чужди университети, по които ще се споделят преподаватели и ще се издават общи дипломи, предава БТА.
Те са в области, за които има голямо търсене на специалисти - информационните технологии, биотехнологиите, физиката, химията и педагогическите науки. 15 от програмите са в партньорство с български висши училища, а други две са с университети в чужбина.
Новите програми са резултат от предварително проучване на нуждите на пазара на труда и за уменията, които работодателите очакват от завършилите специалисти. В тясно взаимодействие с представители на бизнеса и работодателските организации са изследвани потребностите от специалисти и е избрано какво да изучават студентите. Съвместните програми включват съвременни технологични решения в обучението и създаването на дигитални ресурси, включително и за дистанционно обучение.
Кандидат-студентите ще имат възможност да избират между една нова съвместна бакалавърска програма и 16 нови съвместни магистърски програми: "Анализ на данни" (бакалавърска програма), "Индустриални и фармацевтични биотехнологии", "Медицинска физика" (на английски език), "Интелигентна аналитика", "Химия за бъдещето" (на английски език), "Дизайн на електронно обучение", "Приобщаващо образование", "Жестов език и билингвистично образование", "Обучението по гражданско и интеркултурно образование в средното училище", "Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии", "Технологии за обучение в профилирана подготовка по информационни технологии", "Педагогика на обучението по география и история", "Музикална педагогика - ръководство на фолклорна формация", "Визуални изкуства и образователни практики", "Иновации в училищното физическо възпитание", "Дизайн за дигитално учене" (на английски език), "Дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение" (на английски език).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият филм за Спайдър-мен зае второ място сред най-успешните дебюти в историята на Холивуд
Зукърбърг най-накрая предложи антиутопичен, но доходоносен план за изкуствения интелект
Възходът на зелената енергия в Китай се сблъсква с инфраструктурни проблеми
АЕЦ „Козлодуй“ продължава да работи по график въпреки рекордно ниските нива на Дунав
Кадър на деня за 2 август
Япония и САЩ са предприели първа съвместна интервенция в подкрепа на йената от 2011 г.
ЦСКА си поигра с огъня, но обърна "Дунав" (Русе) с бомбастичен гол
Здравословни снаксове преди вечеря
10 от "Лудогорец" победиха трудно "Ботев" (Вр) в Разград
ЦСКА обърна Дунав за втората си победа през сезона
ЦСКА – Дунав 2:1
Официално! Челси обяви ново попълнение №9
Официално! Юве взе топ нападател за 38 млн. евро
3 от 3! Лудогорец се изравни с Левски, но едва не се издъни
Любовен хороскоп за август 2026
Дневен хороскоп за 3 август, понеделник
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
Седмичен хороскоп за 3 - 9 август 2026: Успехи за Лъва
Седмична таро прогноза за 3 - 9 август
С какво родените през август са толкова забележителни?
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
МВР проверява клип с млад варненец, който убива и готви котки
Хороскоп за 3 август 2026
Синът на Фил Колинс стана футболист в Германия
Тъжна вест! На 56 години си отиде актрисата Наталия Дончева
Безплатна платформа за болногледачи създадоха във Варна
Адвокати заведоха колективен иск срещу лошите пътища в страната