България и Куба ще работят за възобновяване на обмена на студенти и учени между двете страни. Това обсъдиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и посланикът на Куба в България Мариета Хордан по време на среща.
В миналото този обмен е бил много активен, но към момента е почти изцяло прекъснат, съобщават от Министерството на образованието и науката (МОН).
Миналата година между двете държави е сключено Споразумение за сътрудничество в областта на висшето образование. Вече има и договори между отделни университети от двете страни, стана известно по време на срещата.
"След като вече имаме подписано споразумение, сега са нужни повече съвместни усилия, за да подобрим възможността на обучение на кубинци в България, както и да търсим форми български студенти да учат или карат стажове в Куба“, коментира министър Цоков. По думите му МОН може да съдейства за осъществяване на контакти между висши училища от двете страни, а фактът, че толкова много български ученици изучават испански език е още една предпоставка за активизиране на сътрудничеството.
"В историята сме имали добри връзки между университетите и много кубинци учиха висше образование в България, предимно в технически специалности", припомни посланик Хордан. По думите й много българи също са учили и специализирали в Куба. "Все още са запазени тези следи от развитието на нашите отношения", каза тя.
Министър Цоков изтъкна, че България е страната в Европа, в която най-много ученици на глава от населението учат испански език. "Има завършващи средно образование, които владеят езика на много високо ниво. Може да помислим за провеждане и на ученически стажове между двете страни", предложи министър Галин Цоков. По думите му като първи етап би могла да се осъществи дистанционна връзка между български и кубински училища.
Посланик Хордан посочи, че докато много българи знаят испански, вече почти няма кубински граждани, които владеят български език. Проф. Цоков предложи да се помисли за възможността за откриване на лекторат по български език в някой от университетите в Куба. Такива лекторати, с командировани български преподаватели, имаме в други държави, като Китай и Япония, припомни той.
Беше обсъдено и възобновяването на сътрудничеството в областта на научните изследвания. Една от приоритетните сфери за това е медицината, където Куба има значителни постижения. Заместник-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова съобщи, че четири от изследователските университети в България са именно медицински. Те имат възможност да канят като партньори чуждестранни учени и изследователи, което би представлявало интерес за кубинската страна.
През настоящата учебна година повече от 25 000 ученици изучават испански език в нашите училища. Безспорен принос за това има дейността на посолството на Испания и конкретно работата на образователния му отдел. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов на 27 януари тази година в София при откриването на изложението "Висше образование в Испания", организирано от отдела "Образование" към посолството на Испания.
В действие е Споразумението между Министерството на образованието и науката на България, и Министерството на образованието и професионалното обучение на Кралство Испания за сътрудничество относно паралелките с училищен учебен план за профилирано образование с интензивно обучение на испански език в българските гимназии и средни училища, каза тогава министър Пенов. Той подчерта, че двете държави, посолството на Испания и Министерството на образованието и науката полагат старание то да бъде изпълнявано ефективно.

Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
BYD очаква износът на автомобили за 2026 г. да надмине предишната прогноза
Данните за инфлацията в еврозоната ще бъдат във фокуса на инвеститорите тази седмица
Д-р Ибрахим Бялев: Усмивката е инвестиция, която се връща всеки ден
„Проектът „Аве Мария“ остава начело в боксофиса в САЩ с приходи за 55 млн. долара
Инфлацията и брутният външен дълг ще са на фокус през седмицата
Рискът от камъни в бъбреците е по-висок лятото
70% от работодателите планират да увеличат заплатите
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в еко инициатива до Перник
Българската историческа драма "Константин Философ" тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Хотелиер: Държавата да промотира българските курорти
Задействаха временен щаб в Априлово след преливането на река Черни Лом
Гръм от "Герена"! Левски обявява новия собственик!
Иран се жалва на ФИФА заради унищожена спортна инфраструктура
Шпорите искат Де Дзерби да ги спасява веднага
Загуби се дивата радост: Над 75% от феновете не искат мудния VAR!
Барса получи голямо уверение за Ямал
Претренирането - една от пренебрегваните грешки в спорта
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Как плетенето може да ви отърве от вредните навици?
Тенденции в интериора, по които сме обсебени през 2026
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Мъж обра квартира във Варна
Турция е засякла 275 съмнителни обекта във водите на Черно море от началото на войната в Украйна
Възрастен плевенчанин открадна 5 консерви от супермаркет във Варна
Българската историческа драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Варненец преби зверски и ограби чужденец в "Аспарухово"
Варна очаква ръст на полските туристи това лято
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето