Осигурено е достойно заплащане за най-младите учени в българските университети, заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев, предаде репортер на БГНЕС.
Георгиев подчерта, че законодателните промени на ГЕРБ вече дават резултати - вчера Министерският съвет с Постановление №273 осигури финансиране за увеличението на заплатите на университетските преподаватели, считано от 1 април тази година - в изпълнение на новите изисквания на Закона за висшето образование, приети в предишния парламент по инициатива на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов и без подкрепата на ПП-ДБ.
„Поздравления и за Красимир Вълчев и депутатите ни в предходния парламент, с които продължаваме работа за подкрепа на висшето образование. Не в предизборни кампании, а през мандата. Не с общи приказки, а с решения и закони“, заяви Георгиев.
С промяната в закона от миналата есен се предвижда минималната основна работна заплата за академична длъжност "асистент" да стане не по-малко от 125% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца. А средната работна заплата за преподавателите – не по-малко от 180%.
„Не ставаш университетски преподавател заради заплатата. Но е добре и да не си такъв въпреки нея. Преди месеци при протеста на преподавателите ви споделих, че аз започнах като хоноруван асистент със заплащане от 2,60 лева на час. Първата ми месечна заплата след конкурса за щатен асистент в Юридическия факултет на Софийския университет беше под 500 лв. На всички преподаватели обаче ни се налага да работим и друго, за да имаме прилични доходи и стандарт на живот. В нашия факултет това е добре за нас и науката, защото правото е преди всичко практически ориентирано и не може и не бива да остане чиста теория. Аз лично имах късмет с адвокатската си практика и не разчитам на заплатата от университета. Но това не трябва да е правило. И не може“, заяви Георгиев.
Той се гордее с постигнатото от екипа на ГЕРБ и като „един от над 2200 асистенти в българските университети им благодаря за дължимото уважение към нас“. І БГНЕС

Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
На приливи и отливи: Левски започва гмуркане към титлата
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Левски изпуска головата си машина?
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите