До официалното откриване на новата учебна година остава по-малко от седмица. Общата бройка на учениците е около 700 хиляди, а около 50 хиляди са първокласниците. Министърът на образованието Галин Цоков даде повече информация за ремонтите, пропагандата и дигитализацията в образованието.
“За щастие, на местата, където имаше пожари през лятото, нямаше пострадали училищни сгради. Само в село Гранит изгоря училище още в края на предходната учебна година. За мен беше знаково, че макар да бяха останали само колоните, знамето се вееше”, каза образователният министър пред bTV.
Цоков коментира и дали мястото на мобилните телефони е в клас.
“Изработили сме обща визия за дигитализация в образованието. Изследване показа, че голям процент ученици са разсеяни и не внимават в час, защото използват мобилните си телефони – над 50%. Пътят на дигитализацията е да бъде умна, в помощ на учениците и учителите. Трябва обаче диалог и с родителите, тъй като те се притесняват, искат обратна връзка с детето си по време на учебния ден – обаждане, есемес”, каза Цоков.
Брошурата, размахвана от Корнелия Нинова като аргумент за наличието на ЛГБТ пропаганда сред децата, е била в лекарския кабинет на конкретното училище, обясни министърът. Той категорично отхвърли твърдението за пропаганда в училище.
“Най-добрият щит пред всяка пропаганда е образованието. Към родителите – позволете на учителите да образоват вашите деца. Учениците често се обръщат за съвет към учителите, психолозите. Учителите прекарват най-много време с децата през деня. Те няма да навредят на децата по никакъв начин, те са професионалисти”, увери Цоков.
“Бяхме на обсъждането в комисията по образование и наука в НС. МОН представи позицията си, че трябва да се уточнят понятията „пропаганда”, „популяризиране”. Становищата ни не бяха взети под внимание. МОН няма да допусне дискриминация и репресия срещу ученици и учители”, каза още министърът.

Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат
Dow се покачи със 100 пункта, отбелязвайки най-силното си първо полугодие от 5 години
А. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след пет години
Турция: НАТО се приспособява към обстановката в областта на сигурността
Ормузкият проток ще остане със статут на военна зона поне до 9 юли
Експерт: Потенциалът за бърз растеж при имотите за инвестиция е временно изчерпан
Какво показва цветът на трансмисионното масло при автоматиците
Митът за въглехидратите: Полезни ли са в тренировъчен режим, или трябва да ги избягваме
Рецепта за коктейл мохито
Полицията във Варна издирва 11-годишно момиче от с. Константиново
Късна емисия
Helpbook: Изградиха въздушно кабелно трасе над булевард във Враца
Торонто ще гони нова титла в НБА с познат лидер
Тотнъм счупи касата за полузащитник
Изненада! ЛеБрон се разделя с ЛА Лейкърс
Ас на Фламенго вкара в леглото си модел + СНИМКИ
Холанд: Това е лудост! Нещо голямо!
Треньорът на Норвегия: Ако преживея това, мога да преживея всичко
Късметлийски дни през юли 2026 за всяка зодия
Поверия и обичаи за 1 юли – ден на св. Козма и Дамян (Свети Врач)
Дневен хороскоп за 1 юли
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената