Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри Форума за представяне на дейностите по проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение", който се реализира с финансовата подкрепа на програма "Образование" 2021- 2027 г. и на Европейския социален фонд плюс. На него 17 професионални гимназии от областите Габрово и Велико Търново участваха в изложение, на което представиха професиите, които изучават.
Мащабният проект се изпълнява от Министерството на образованието и науката. Той е на стойност 70 милиона лева и стимулира реформирането и модернизирането на системата на професионалното образование у нас. В рамките на проекта са предвидени ученически практики за над 20 000 ученици в страната.
"Съвременното образование е преди всичко образование, свързано с изграждането на умения - умения за живота, умения, свързани с определена професия, така че децата и учениците да са по-успешни и по-щастливи в света, който трябва да променят", каза министърът.
Една година след стартирането на проекта, вече са изпълнени част от дейностите. Сформирани са Секторни съвети на уменията, в които участват представители на образователни институции, бизнеса и академичната общност. Вече е разработен нов Списък на професиите за професионално образование и обучение.
"Проектът "Модернизиране на професионалното образование и обучение" е един от ключовите проекти на програма "Образование", която се съфинансира от Европейския социален фонд плюс. Той е ключов, защото е насочен към реформиране и модернизиране на българското професионално образование", посочи заместник изпълнителният директор на ИА "Програма за образование" Иван Попов.
С проекта "Модернизиране на професионалното образование и обучение" не се изчерпва европейското финансиране за българското професионално образование. В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост с ресурс от 97 млн. лева в момента се изграждат 28 центъра за високи постижения - по една професионална гимназия във всяка от 28-те административни области в страната.
До края на годината се планира да бъде обявена процедура за подкрепа на включените в концепции за Интегрирани териториални инвестиции проекти за дуално обучение, а през следващата година с европейско финансиране от 86 млн. лева ще бъде стартиран конкурс, насочен към всички професионални гимназии в страната, които в партньорство с бизнеса ще могат да подготвят и подадат проекти за дуално обучение.
Вижте повече в репортажа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
ЕС обмисля дистанционен контрол на скоростта на колите от Космоса
Климатици върху катедралата във Варна възмутиха местните хора
Зодиите, които избират любов за цял живот
Хората, родени на тези дати, може да станат богати и известни
Слави Трифонов: Радев страда от раздвоение на личността
Супата от коприва с ориз и застройка за празника на 11 юли
Спортът по телевизията днес, 11 юли
Мачовете по телевизията днес, 11 юли
Де Ла Фуенте: Ние сме единствените, способни да бием Франция!
Златната резерва Мерино удари отново! Испания е на полуфинал
Яник Синер размаза Джокович и се класира за финала на Уимбълдън
Лудогорец с нова победа, тресна албанци
3 лесни рецепти за постна яхния
Бързо сладко от смокини с ванилия
Таро карта за 11 юли, събота
Дневен хороскоп за 11 юли, събота
Какво да не правите по време на ретрограден Меркурий до 23 юли 2026
Какво означава, ако сънувате, че се омъжвате?
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс