Очаква се над две хиляди души да бъдат заети с компютърната обработка на изборите. От "Информационно обслужване" очакват по-бавна обработка на резултатите от вота. В “България сутрин” Цветелина Пенева, председател на ОС към ЦИК коментира, че за обработка ще има много числа.
"СИК ще трябва да преброяват два вида бюлетини и два пъти преференциално гласуване. Предполага се, че има забавяне на въвеждането на този голям информационен обем данни и в РИК. Всички, които са заети в организацията, работят в стегнат ритъм", съобщи Пенева в предаването.
Пенева е на мнение, че няма да се повтори ситуацията с машините от предходното гласувне. Вече има и хеш код. В София и други големи градове се очаква да има забавяне с обработването на голям брой секционни протоки. Въпреки това, Пенева заяви, че се очаква сроковете да бъдат спазени. Не се очакват и проблеми с видеозаснемането.
Председателят на Дружество "Дунав" Даниел Димов, който е и доброволец в Дюселдорф, Германия, също отчете активността на ЦИК и Министерството на външните работи относно вота, но, по думите му, това не означава, че всичко ще функционира добре.
"Пред последните години станахме свидетели на много грешно доставени машини, ЦИК не разпуска СИК навреме и т.н. Ние като доброволци ще се подготвим добре. Всеки, който участва в комисия, трябва самостоятелно да прочете методическите указания. Търсим диалог с участниците", каза Димов пред Bulgaria ON AIR.
Потвърдените заявления за секцията в Дюселдорф 1 са 25, а в Дюселдорф 2 са 7, стана ясно от думите му.
"Предизвикателство тази година е как да информираме нашите съграждани, че ще има нов адрес. На много места, тъй като има съвпадение с европейските избори, не можеше да използваме същите адреси", уточни Димов и допълни, че в някои региони няма много желаещи за доброволци.
Пенева посочи, че при замяна на човек в СИК отговорността е на политическите партии, които номинират представители.
"Отчитаме дефицит на доверие. Това е една от причините да виждаме ниска избирателна активност", добави Пенева.
По отношение на вота с машина, Пенева подчерта, че ситуацията е аналогична на изборите 2 в 1 през 2021 г.
"На първия екран на машината ще ни попита в кой вид избори искаме да участваме. Можем да изберем и в двата. Отметката за уседналост се извършва още с влизането в изборното помещение. Ако нямаме уседналост 3 месеца за евровота, нямаме право да гласуваме на машина. Когато имаме постоянен адрес и настоящ адрес на територията на страната, имаме право да участваме и в двата вида избори", добави Пенева.
Тя призова да упражним правото си на вот на изборите на 9 юни, независимо дали ще гласуваме с хартия или машина.

Micron и Anthropic сключиха споразумение за доставка на AI инфраструктура
В бюджета за 2026 г. е залегнал нов ред за финансиране на общинските проекти
Цената на петрола продължава да върви надолу*
Първият трилионер вече е ясен. Но кой ще бъде следващият?
Над половината нови клиенти на ОББ откриват своята сметка дигитално, без посещение в клон
CATL дебютира система за съхранение на енергия с натриеви батерии
ИПБ: Държавата не знае броя на жертвите по пътищата
Шойгу: Ситуацията в Украйна и Европа създава почва за екстремизъм
Катастрофа край Свищов взе жертва, един от шофьорите бил дрогиран
Toyota на съд за плагиатство: Откраднали технология за африканска триколка
Турция отчита 700 активни разлома в нова сеизмологична карта
Холанд към Норвегия: Наслаждавайте се на момента, не мислете за титлата
Край на сагата! Гръцкия Чудак има нов отбор
Хулиан Алварес поиска трансфер от Атлетико, Реал, Барселона и ПСЖ следят ситуацията
Любо Пенев готви сензационен трансфер в Локомотив София
Питас може да напусне ЦСКА? Два кипърски клуба са готови да плащат огромната му заплата
Карл Фабиен близо до завръщане, но бъдещето му в Левски остава под въпрос
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Цените на петрола продължават да вървят надолу
Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026)
Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения