Над 500 кг марихуана на стойност 2,5 млн. евро е заловена при акция на ГКПП „Кулата”. Това каза главният секретар на МВР Георги Костов по време на брифинг, съобщиха от МВР.
Дрогата е открита в товарен автомобил, управляван от гръцкия гражданин Клеантис Домпулус, който е осъждан за контрабанда на цигари и има влязла в сила присъда за контрабанда на цигари от Окръжния съд в Хасково - "три години лишаване от свобода условно с четиригодишен изпитателен срок", съобщи прокурор Весела Стоилова.
Автомобилът е спрян за митническа проверка на 29 април на ГКПП „Кулата”. Легалният товар бил от пластмасови изделия. При справка било установено, че влекачът и полуремаркето са издирват в ШИС. Уведомена е ГДБОП и по искане на ГД „Гранична полиция“ била извършена щателна митническа проверка. В двойно дъно на полуремаркето са намерени и иззети 270 пресовани и вакуумирани пакета с общо тегло 530 килограма суха тревиста маса, реагирала при полевия тест на марихуана. Установено е, че заловената стока е с албански произход и е с много високо качество.
Товарният автомобил, в който е открит наркотикът, е собственост на дружество, регистрирано в България, но негов едноличен собственик и управител е гръцки гражданин. Гръцкият гражданин е задържан на 1 май с прокурорско постановление до 72 часа по обвинение за контрабанда на наркотици по член от Наказателния кодекс. Искането на прокуратурата за постоянното му задържане под стража е уважено от Окръжния съд в Благоевград на 3 май.
Работата по случая продължава с цел установяване и на други членове - български и чужди граждани, съпричастни към престъпната дейност, свързана с трафик на наркотични вещества. Операцията е резултат от едномесечна работа на ГДБОП, след като в началото на април е получена информация от партньорска служба, че страната ни е част от международен канал за трафик на наркотици.
По думите на главния секретар това е първият значим удар на новосъздадения отдел "Наркотици“ в ГДБОП
Първата реализация по този канал е във Великобритания, когато на 19 април е заловена пратка от 25 кг кокаин, укрит по подобен начин, стана ясно още на пресконференция на ГПУ-Петрич, на която присъстваха главният секретар на МВР главен комисар Георги Костов, Цветан Панков – началник Отдел „Наркотици“ в ГДБОП, прокурор Весела Стоилова от Окръжна прокуратура – Благоевград, Георги Александров, началник на Митница – Югозападна и Ивайло Стоянов, началник на ГПУ-Петрич.

Войните и скъпата енергия ще подхранват инфлацията при храните, според ООН
ЕС преразглежда правилата за собственост на авиокомпаниите, което застрашава сделката за easyJet
Окончателно: Парламентът одобри по-високи осигурителни прагове от август
Унгария разследва сделката с BYD, след като бивш министър се присъедини към концерна
Фосилите от динозаври - новият трофеен актив?
Икономиката на Испания може да спечели до 4 млрд. евро от победата на Мондиал 2026
Костадинов: Хиперзвуковите ракети на Иран ще достигнат България за 5 минути
Калоян Иванов, ДБ: Самолетите на САЩ не са бойни, но имат важна роля във военни операции
Д-р Брънзалов: Контролът липсва, а натискът пада върху лекарите
Дете се удави в басейн на хотел в Слънчев бряг
Ограничават ТИР-овете по "Тракия", "Струма" и Кресненското дефиле през уикенда
Централна емисия
В памет на загиналите юноши: Дубълът на Славия игра благотворителни мачове с Левски 2 и ЦСКА 3
НА ЖИВО: Левски - Университатя Крайова - 1:0, "сините" шокираха рано румънците
Райс отсече: Целта е основната фаза на Лига на конференциите
Израелски защитник на Лудогорец: Фаворити сме срещу Апоел, но трябва да си свършим работата
Цварц се закани на Карабах: Ще покажем класата ни
Янев коментира бъдещето си, Джеймс и мача с Карабах
Дневен хороскоп за 23 юли, четвъртък
Трапезата за 25 юли – Света Анна
Женски хороскоп за август 2026
Ярки цветове и архитектурни кройки от Mugler за есен/зима 2026–2027 (+Снимки)
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване
5 рецепти за туршия с краставички
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Разузнавателен самолет на САЩ е засечен над Черно море
Все по-малко млади мечтаят да бъдат шефове
Американското военно командване в Европа излезе с изявление за България
Какво ще е времето утре?