Инцидентът край град Средец, при който загина един мигрант от Афганистан, бързо ще стане достояние на всички потенциални мигранти, но това няма да ги спре.
"Те ще знаят, че има такъв случай, но едва ли човек, който бяга от смърт, нещо подобно ще го уплаши", коментира експертът по сигурността Славчо Велков пред Нова телевизия.
Той припомни за многобройните случаи, при които имигранти се давят в морето, но това не спира бежанската вълна.
Според него тези мигрантски потоци имат начини да бъдат информирани, независимо къде се намират в света.
Велков смята, че през следващите дни случаят край Средец ще стане повод за коментари по адрес на българските власти, но все пак границата трябва да се пази.
"Без съмнение това е първият случай на загинал мигрант от оръжие на полицай от началото на бежанската криза досега", припомни експертът по сигурността.
"Случаят е без прецедент. За това говори и фактът, че премиерът напусна срещата на високо ниво в Брюксел, коментари имаше и от политици в Европа".
"Афганистанците са хора, които минават през Иран, Турция и се насочват към Европа. Специално за тази група не се знае дали са свързани с някаква групировка, защото не са минали през филтър, но афганистанците са хора, които бягат от страната си поради липсата на сигурност, но те са икономически мигранти, а не бежанци", обясни още експертът.
Интересно е, че такава голяма група се появява навътре на територията на страната, смята той. Според него групата явно е намерила пролука в границата около село Факия.
"Това не е първата група, заловена във вътрешността на страната, нито ще е последната, а това са хора, които реално са преминали границата, което означава, че тя не е напълно "санирана", настоя той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Г-20 прие декларация въпреки бойкота на САЩ
Потребителите вече не избират между магазини и онлайн търговия, а искат комбинация от двете
Климатичната среща COP30 завърши със сделка, от която много страни са недоволни
Представители на САЩ, Украйна и ЕС преговарят в Женева по мирния план на Тръмп
Защо Америка печели надпреварата при улавянето на въглерод?
След като обяви, че НАТО е в „мозъчна смърт“, Макрон предвижда и края на Г-20
Българка постави два световни рекорда за личностно развитие
Обедна емисия
"Чу Брица": Групата, която превръща фолклора в нещо взривяващо модерно (ВИДЕО)
"Добруджа" измъкна точка от "Локомотив" (Пд) вкъщи
Обедна прогноза
"Провираме се като глисти": Протест пред общината в София заради зоните за паркиране
Косич: "Само точка не стига"
Ковач се сопна: "Не ни отписвайте!“
Макларън няма да обжалва наказанието
Добруджа и Локо (Пловдив) поделиха точките
Посрещаме Белгия за Купа "Дейвис"
Първите 10 коли във Вегас са били проверени
Поверия за 24 ноември – Света Екатерина
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
Седмична таро прогноза за 24 – 30 ноември
20 знака, че някой не обича да помага
Дневен хороскоп за 23 ноември, неделя
Таро карта за 23 ноември, неделя
РЗИ–Варна с поредица инициативи за Международния ден без тютюнопушене
Протести обхващат страната през следващата седмица
Няма пряка връзка между цената на пшеницата и тази на хляба
Мъж загина блъснат от Влак край Мездра
Владислав Горанов: ОИК-Варна взе разумно решение за Коцев
Тръмп е с 1,1 млрд. долара по-беден
Изключителни темпове и мащаби на загуба на лед при ледника Хектория
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила