Незаконното производство на оръжие в България е около 150 единици годишно, като това са предимно газови пистолети, преработени в бойни, каза заместник-министърът на вътрешните работи Румен Стоилов. Той участва в дискусия, по време на която бяха представени резултатите от доклад "Малки оръжия и леко въоръжение в България".
Докладът е изготвен от Центъра за изследване на демокрацията, британската организация Saferworld и координационния център на малките оръжия и лекото въоръжение в Югоизточна Европа.
В страната има десетки работилници за незаконно производство на оръжие, които са концентрирани най-вече в Казанлък, Сопот и Карлово, допълни Румен Стоилов.
Владимир Гайдарски, началник сектор "Контрабанда с оръжие, общоопасни средства и пролиферация" в НСБОП, каза, че цената на един газов пистолет, преработен в боен, на пазара у нас струва около 200 лева, но на "черния пазар" в западноевропейските държави цената му достига около 600-800 евро. По данни на МВР незаконно притежаваните единици оръжие в страната са около 40 хиляди.
През 2003 г. са били образувани 1019 дознания по чл. 337- 339 от НК за незаконно производство, преработка, поправяне, съхранение, търгуване, пренасяне или внос на оръжие, каза Стоилов. От тях 813 са приключени с мнение за повдигане на обвинение, а 32 са преобразувани в следствие. За 2004 г. са образувани 1098 дознания, 805 са приключени с мнение за повдигане на обвинение, а 36 са преобразувани в следствие.
Трябва да се прави разлика между незаконно притежание и нелегален пазар на оръжие, подчерта Румен Стоилов. По думите му в България не може да се говори за организиран нелегален пазар на оръжие, а за единични акции на отделни лица.
Нелегалният пазар на оръжие е основен източник за наличните сред населението нерегистрирани оръжия, които по приблизителни оценки на авторите на представения доклад, са около 93 000. Източниците на нерегистрираното оръжие са различни - кражби от отбранителни предприятия и военни складове и от домове на граждани, контрабанден внос, и незаконно производство и преработка на оръжие в нелегални работилници.
В сравнение с другите европейски държави България е в началото на скалата, отчитаща концентрацията на оръжие в населението, сочат данни от доклада. Ако за Финландия на 100 души се падат по 36,8 оръжия, в България сегашното равнище на притежание е 3,9 на 100.
Според направените в доклада изводи, в България в момента има 1 000 000 единици малки и леки оръжия, от които близо 300 000 са законно регистрирани от цивилни граждани. Поради постепенното облекчаване на режима за притежаване на оръжие, делът на оръжията, собственост на граждани, е нараснал почти 3 пъти през последното десетилетие.
Според мнозинството българи настоящият разрешителен режим за носене на оръжие не е достатъчно строг. Съществува нагласа, че по-строгите изисквания биха повишили общото ниво на сигурността в страната, сочат данните от изследването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.