От ДПС-Ново начало изпратиха само жени при президента Илияна Йотова. За консултации пристигнаха заместник-председателите на партията - Искра Михайлова-Копарова, Ертен Анисова и депутатът Атидже Алиева-Вели.
Йотова отново подчерта, че "тези консултации са много необходими на всички нас в този момент".
"Целта е да проведем честни, прозрачни избори, това е най-важната задача на служебния кабинет. Хората на протестите поискаха правова държава, добре организирани избори. След промените в Конституцията Народното събрание остава постоянно действащ орган и по време на служебното правителство. Трябва да се преодолее ценовия шок, да се мисли за спешни мерки да помогнем на най-уязвимите хора, да изпълним проектите на общините. С различни заключения всички отчитат проблема с ограничаването на правомощията на президента да избира служебен кабинет", заяви президентът.
Тя подчерта, че при избора на кандидат-премиера не е имала думата и отговорността е на парламента и увери, че се работи, за да може "изборите ще бъдат в първата дата след великденските празници".
"От ПГ на ДПС ви поздравявам, пожелавам ви ползотворна работа, много вяра и сили, добър тон, за да се справите с тежката задача да служите като президент на републиката. Оценяваме всичките ви усилия да нормализирате диалога между президентството и другите институции. Радваме се, че по време на всички консултации виждаме във ваше лице партньор, с когото може да водим диалог", каза на свой ред Искра Михайлова.
Тя добави, че е най-важно е изборите да бъдат прозрачни и хората в България да си върнат доверието в системата, партиите и институции.
"Оттук нататък за нас това е първа задача на служебния кабинет, който ще назначите вие. Промените в Конституцията затвърждават отговорността и на президентската институция, и на Народното събрание. Вярваме в диалога и ясното осъзнаване на всяка отговорност на страните от процеса", каза още Михайлова.
Михайлова отбеляза, че ДПС-НН имат горчив опит на предишни избори, тъй като са били нарушени правата за гласуване на български граждани - поради етнически принцип, на хора с увреждания и в малките населени места.
"За нас правата на гражданите са първи приоритет", заяви Михайлова.
От ДПС-НН казаха, че служебното правителство трябва да се заеме с превенцията на потенциална спекула, за да може гражданите да усетят контрола. Според Михайлова министър-председателят, определен от президента, трябва да е човек с административен опит, доказал се, който познава структурите на държавата, а не човек, който носи характеристиките на приближен на една или друга партия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Боядисването на яйца за Великден - какво символизира всеки цвят
Неочакван късмет за 3 зодии на 8 април
Ползите от пилешкото месо за мускулите и успешното отслабване
Иран блокира свободното ползване на интернет до края на войната
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Байерн превзе Мадрид, но Реал остана в играта
Радост за ЦСКА или Левски? Разкриха рефера за Вечното дерби!
Вирц плаши ПСЖ: Ливърпул има за какво да играе...
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето