Централната избирателна комисия (ЦИК) прие решение относно определяне местата в държавите, в които ще се образуват избирателни секции извън страната, и броя на избирателните секции във всяко място при произвеждане на изборите за народни представители на 19 април 2026 г. То беше гласувано с 14 гласа "за" на днешното заседание на комисията
Решението предвижда да бъдат разкрити 493 секции в 55 държави.
В четвъртък от ЦИК съобщиха, че са подадени 60 904 заявления за гласуване в чужбина в 67 държави за изборите. От законовото ограничение до 20 броя на секциите извън дипломатическите и консулските ни представителства в държавите, които не са членки на Европейския съюз, са засегнати три държави - Великобритания, САЩ и Турция, бе посочено на заседанието.
В решението на ЦИК за секциите в чужбина подробно се излагат мотиви, базирани на мотивираните предложения на ръководителите на дипломатически консулски представителства, представени чрез МВнР. Предложението на посолството в Лондон се основава както на разпоредбите на Изборния кодекс, така и на писма от представители от българската общност и на мрежата на изборните доброволци. Там посолството е предложило разкриването на 12 секции извън Лондон и 8 секции в квартали на Лондон, като изрично е посочило, че единствената разлика спрямо предложението на доброволческата мрежа е отпадането на Брайтън и включването на Стратфорд.
По отношение на възможностите за разкриване на секция в офисите на почетните консулски длъжностни лица на Република България в Ливърпул и Белфаст, макар първоначално МВнР да е възприело предложението на посолството в Лондон в представеното обобщено предложение до ЦИК такова не е направено. МВнР посочва, че почетните консулства не са дипломатически и консулски представителства по смисъл на Закона за дипломатическата служба и че почетните консули не могат да бъдат задължавани да предоставят офиси и да изпълняват задължения на ръководители на дипломатически и консулски представителства, като допълнително се отбелязва, че почетният консул в Белфаст дори в момента не разполага с офис.
По отношение на САЩ мотивираното предложение предвижда шест секции в окръга на Генерално консулство-Чикаго, четири в окръга на Генерално консулство-Ню Йорк и по пет съответно в окръзите на посолството във Вашингтон и Генерално консулство-Лос Анджелис.
По отношение на Република Турция са представени мотивирани предложения на дипломатическите и консулски представителства за 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства и общо седем секции в четирите мисии в Анкара, Истанбул, Одрин и Бурса. Изрично е посочено, че не е възможно да бъдат запазени всички места от предходни избори, поради което е извършено териториално концентриране към районите с най-голяма българска общност и най-висока предходна натовареност.
В писмо до ЦИК е потвърдена позицията на МВнР, че няма да бъдат образувани секции в държавите в района на Близкия изток, Израел, Йордания, Катар, Кувейт, Обединени арабски емирства, Саудитска Арабия, поради висок риск за живота и сигурността на българските граждани.
Поради нецелесъобразност, ЦИК реши да не открива секции в дипломатическите и консулски представителства в Етиопия, Ирак, Ливан, Нигерия, Сирия, Палестина, КНДР, Пакистан, Индия, Иран, Монголия, Виетнам, Индонезия, Афганистан, Украйна, Казахстан, Узбекистан, Ватикана и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Samsung Electronics води последен опит с профсъюза да спре най-голямата стачка в историята си
Платежният баланс и преките инвестиции ще са на фокус през седмицата
„Майкъл“ си върна първото място в боксофиса в САЩ след четири седмици на екран
Китайската икономика се забавя рязко през април, инвестициите се върнаха към спад
Петролът поскъпва, след като Тръмп поднови заплахите срещу Иран*
Галопиращи закони срещу галопиращи цени
Два изтребителя на САЩ се сблъскаха по време на авиошоу (+ВИДЕО)
Мотористите искат незабавни оставки на ръководствата на КФН, КЗК, КЗП и АПИ
Златева: Промяната е факт, върнахме българската борба към корените ѝ
Калин Калпакчиев: В миналото на човек има много факти за интегритета или липсата му
400 000 празнуваха с Интер в Милано (ВИДЕО)
Меси няма спирачки преди мондиала! Лео пак избухна + ВИДЕО
Анализаторите шокирани от признатия гол на Ман Юнайтед
Познат победител взе наградата за Най-полезен играч в НБА
ПСЖ допусна обрат, прекъснаха мач на „канарчетата“
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Day Off: Family Time създаде празник за родители и деца
Салата с пролетни зеленчуци и сирене
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Нумерологична прогноза за 18 май
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Кримка запали 5 коли и валяк в Белослав
Хороскоп за 19 май 2026
31 пожара са потушени за денонощие у нас
Масов бой в Милано заради лимитирана колекция часовници
Днес е Международният ден на музеите
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците