Специализирано звено за възстановяване на инфраструктурата на опасни места, които крият рискове за хората, е създадено в София в средата на юли.
От тогава екипите за бърза реакция са реагирали на близо 600 сигнала.
"Най-често са паднали клони и дървета на пътни платна, отворени шахти, съдействие на СДВР след пътни инциденти и след тяхната работа ние събираме всички отпадъци, които са останали на платното, за да можем да отворим пътя за движение", обяснява пред bTV ръководителят на екипа Венцислав Гергов.
Столичани могат да подават сигналите си до столичния инспекторат или на телефон 112. Задачата на специализираното звено е да обезопасяват местата, по които работят. След това от общината препращат сигнала на институциите, които се грижат за възстановяването на инфраструктурата.
"Те трябва да направят всичко възможно там да не стане инцидент с граждани, например когато няма парапет на една спирка сляп човек да не влезе на платното, една шахта може да не се види от дете. Същото звено работи и когато има пожар в жилищна сграда и хората останат без никаква помощ, помагаме за почистването на апартамента след пожара", разяснява Красимир Димитров от "Обществен ред и защита при бедствия" в Столична община.
Групата работи поне по 15 сигнала всекидневно. В София обаче все още има места, които крият голям риск за здравето на столичани, признава той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.